REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017
Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Obecnie projekt jest konsultowany. Zmiany mają obowiązywać od 2017 r.

Obecnie trwają konsultacje publiczne rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (z 12 lipca 2016 r.). Obok propozycji głośnych zmian, takich jak np. rozszerzenie zastosowania 18-miesiecznego limitu pracy tymczasowej również wobec agencji pracy tymczasowej czy wprowadzenie wymogu posiadania przez agencje zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności, projekt przewiduje także m.in. zmianę sposobu obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Kwestie te reguluje obecnie ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 360, dalej: ustawa). Proponowane zmiany mają na celu zbliżenie zasad kalkulacji powyższych należności do reguł, jakie obowiązują dla pozostałych pracowników (choć w dalszym ciągu zasady te będą się znacznie różnić).

Autopromocja

Obliczanie świadczeń na nowych zasadach ma być również prostsze. Nowe przepisy zawierają jednak wiele pułapek, a ich prawidłowe zastosowanie – przynajmniej w początkowym okresie – może powodować problemy.

Polecamy produkt: Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego po zmianach przepisów

Dwa dni za każdy miesiąc

Problematykę urlopów wypoczynkowych dla pracowników tymczasowych reguluje art. 17 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z nim pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej pracodawców użytkowników; urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów. Zatem okresem wymaganym do nabycia prawa do dwóch dni urlopu wypoczynkowego jest jeden miesiąc, przy czym w razie kilkukrotnego zatrudniania pracownika przez agencję na okresy krótsze liczby dni trwania poszczególnych umów podlegają sumowaniu. Za jeden miesiąc pracy uważa się 30 dni zgodnie z art. 114 kodeksu cywilnego (ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Udzielanie urlopu odbywa się niezależnie od wymiaru czasu pracy pracownika, a więc w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu.

Urlopowe zaległości z całego okresu zatrudnienia

Podobnie jak u zwykłych pracowników, obecnie za czas urlopu pracownikowi tymczasowemu przysługuje stosowne wynagrodzenie, a w przypadku niewykorzystania tych dni należy się ekwiwalent pieniężny. Jednak nie są one obliczane na zasadach ogólnych, czyli na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.). Tu zastosowanie ma art. 17 ust. 4 ustawy i jest to regulacja szczególna w stosunku do powszechnej. Według tego przepisu zarówno wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego, jak i ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się według jednej, wspólnej zasady, tj. dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem przyjmuje się tu wszystkie składniki wynagrodzenia przysługujące za czas faktycznie przepracowany, pomijając np. wynagrodzenia za czas choroby czy urlopu. W przypadku obliczania ekwiwalentu za jeden dzień nie używa się współczynnika urlopowego. Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy (można o tym przeczytać na jej stronie internetowej), ekwiwalent urlopowy ustala się, biorąc za podstawę wymiaru faktycznie przepracowany okres, za który pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, przy czym za jeden miesiąc przyjmuje się 30 dni. Jeżeli zatem pracownik przepracował ponad 30 dni – np. 34, to ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się, biorąc za podstawę wymiaru wynagrodzenie za okres, za który pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, tj. za 30 dni, natomiast pozostałe cztery uwzględnione zostają w okresie kolejnego zatrudnienia w danej agencji pracy tymczasowej. Z tego by wynikało, że nie liczy się tu cały okres wykonywania pracy tymczasowej, lecz okres, na który składają się te 30-dniowe. [przykład 1]

Ostatnie 3 miesiące

Ustawodawca zauważył, że obecne przepisy w omawianym zakresie są niedoskonałe i utrudniają ustalanie należnego wynagrodzenia urlopowego lub ekwiwalentu (z uwagi na konieczność cofania się w obliczeniach do początku zatrudnienia tymczasowego). W konsekwencji powoduje to duże zróżnicowanie wysokości wynagrodzenia za urlop lub ekwiwalentu pomiędzy pracownikami tymczasowymi a pracownikami zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy (ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). W celu ułatwienia procedury obliczeniowej za zasadne uznano zbliżenie regulacji dotyczącej ustalania przysługującego pracownikom tymczasowym wynagrodzenia urlopowego lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy do przepisów ogólnych. Projekt nowelizacji przewiduje więc, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy będzie ustalane przez:

1) podzielenie wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym udzielono takiemu pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał on pracę w okresie tych 3 miesięcy, a następnie

2) pomnożenie tak otrzymanego wynagrodzenia za jedną godzinę wykonywania pracy przez liczbę godzin przypadających w czasie wolnym od pracy w dniach, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Jednocześnie zdefiniowano, że okres tych 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 90 dni zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej udzielającej urlopu, przypadający w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu.

Dodano też, że jeżeli pracownik tymczasowy przed rozpoczęciem korzystania z udzielonego mu czasu wolnego od pracy otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż te 3 miesiące, do obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone w okresie faktycznie przepracowanym, przypadającym w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc udzielenia urlopu.

Ponadto ustanowiono odrębne zasady obliczania ekwiwalentu. Mianowicie ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu będzie się ustalało:

1) sumując kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu, a następnie

2) dzieląc otrzymany wynik przez liczbę dni, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa w pkt 1.

Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu okres 3 miesięcy będzie tak samo rozumiany jak przy wynagrodzeniu urlopowym i zastosowanie będzie miał tu także przepis odnoszący się do krótszego zatrudnienia.

Reasumując, zmiany polegają więc na tym, że skrócono do 3 miesięcy okres, z którego oblicza się podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu. Jednak nie będą to 3 miesiące kalendarzowe jak u innych pracowników, lecz 90 dni. Oznacza to, że agencje będą musiały przeprowadzać dodatkowe operacje i odliczać kolejne 90 dni, w których wynagrodzenie zostało wypłacone. Ponadto, trzeba uważać, bo wynagrodzenie za urlop ma być obliczane za jedną godzinę, a ekwiwalent za jeden dzień. Obecnie obie te należności obliczane są w ujęciu dziennym. [przykłady 2–3]

Bez finansowej rekompensaty

Nowym rozwiązaniem przewidzianym w projekcie jest również regulacja, która znosi obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego przez agencję pracy tymczasowej. Otóż nie będzie ona musiała go wypłacać w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika tymczasowego w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tą samą agencją, w celu powierzenia wykonywania pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy użytkownika, u którego była wykonywana taka praca bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy o pracę z tą agencją. Podobna zasada wynika z kodeksu pracy. Tu również pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Jak widać, tu również dokonano zbliżenia regulacji dotyczących „czasowników” do tych obowiązujących zwykłych pracowników. Jest to korzystne dla agencji, które nie będą już musiały wypłacać ekwiwalentów w przypadku częstych, krótkich umów z tym samym pracodawcą użytkownikiem.

Nowe a stare regulacje

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego, trwający w dniu jej wejścia w życie, będzie ustalane już według nowych przepisów. Wynika więc z tego, że do wynagrodzenia za cały urlop będą miały zastosowanie nowe zasady. Przykładowo, jeśli przepisy weszłyby w życie 1 stycznia 2017 r., a pracownik tymczasowy przebywałby na urlopie na przełomie grudnia i stycznia, wynagrodzenie za cały urlop zostałoby obliczone już po nowemu.ⒸⓅ

PRZYKŁAD 1

30-dniowe okresy

Pracownik tymczasowy jest zatrudniony przez agencję w okresie od 1 marca do 17 września 2016 r. Nabywa prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego (6 mies. x 2 dni). Nie wykorzystał ich w okresie zatrudnienia, więc uzyskał prawo do ekwiwalentu pieniężnego. W okresie od marca do sierpnia przepracował 127 dni, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 16 800 zł. Kwota ekwiwalentu za jeden dzień wyniesie:

16 800 zł : 127 dni = 132,28 zł.

Za 12 dni niewykorzystanego urlopu należy mu się 1587,36 zł (132,28 zł x 12 dni).

PRZYKŁAD 2

Wypłaty z 90 dni

Pracownik tymczasowy zatrudniony jest od 15 listopada 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. Korzysta z 4 dni urlopu w kwietniu (po wejściu w życie nowelizacji). Trzy miesiące poprzedzające urlop to styczeń, luty i marzec, przy czym bierze się pod uwagę składniki wypłacone w okresie 90 dni poprzedzających, czyli akurat w tym przypadku w tych trzech miesiącach (31 dni marca, 28 dni lutego i 31 dni stycznia). Jednak wystarczy, że pracownik wziąłby urlop w maju, a okres 90 dni obejmowałby okres od 31 stycznia do 30 kwietnia (1 dzień stycznia, 28 dni lutego, 31 dni marca i 30 dni kwietnia). Jeśli przyjąć, że termin wypłaty przypada na ostatni dzień miesiąca, to do obliczenia wynagrodzenia urlopowego należałoby uwzględnić cztery wynagrodzenia – wypłacone ostatniego dnia stycznia za styczeń, a następnie wypłacone w lutym, marcu i kwietniu.

Załóżmy, że w całym tym okresie łączne wynagrodzenie wyniosło 7100 zł za 512 przepracowanych godzin. Wynagrodzenie urlopowe za jedną godzinę urlopu wynosi:

7100 zł : 512 godz. = 13,87 zł

Urlop za 32 godziny urlopu wynosi więc 443,84 zł.

PRZYKŁAD 3

Niewykorzystany czas wolny

Załóżmy, że pracownik tymczasowy z poprzedniego przykładu już do końca zatrudnienia nie wykorzystał więcej urlopu. Z 14 dni, do których nabył prawo (7 mies. x 2 dni), pozostało 10, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. W okresie trzech miesięcy (90 dni) poprzedzających czerwiec 2017 r., tj. od 3 marca do 31 maja, pracownikowi wypłacono 8000 zł. W tym czasie przepracował 61 dni. Ekwiwalent za 10 dni urlopu wynosi:

8000 zł : 61 dni = 131,15 zł – ekwiwalent za jeden dzień

131,15 zł x 10 dni = 1311,50 zł. ⒸⓅ

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA