REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju/fot. Shutterstock
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Jak wygląda system podatkowy w Norwegii?

System podatkowy w Norwegii został skonstruowany w oparciu o skalę proporcjonalną, co oznacza, że próg podatkowy jest ustalany na bazie otrzymywanego dochodu. Osoby dużo zarabiające mają większe zobowiązania wobec norweskiego fiskusa niż te mniej usytuowane. Aby ta dysproporcja nie była aż tak niesprawiedliwa wprowadzono szereg ulg od podatków z których można skorzystać.

Autopromocja

Podatki w Norwegii są wyższe niż w Polsce, ale jest też jasno określony cel pobierania wysokich danin od obywateli, bowiem system podatkowy ma za zadanie wyrównywać różnice w dochodach społeczeństwa. Podatek pobierany w odpowiedniej do dochodów wysokości zostaje przetransferowany na wypłatę świadczeń, w zależności od potrzeb mieszkańców. Są to w szczególności świadczenia pomocy socjalnej, z których Norwegia jest znana w Europie. Bardzo dobrze są też skonstruowane projekty informacyjne, wspierające system podatkowy i objaśniające dlaczego należy płacić wysokie podatki. Dzięki temu, obywatele godzą się na nie i nie mają w naturze obchodzenia prawa.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Rodzaje podatków

W Norwegii, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach mamy dwa rodzaje podatków – bezpośrednie i pośrednie. Podatki bezpośrednie to te, które płacimy bezpośrednio do urzędu skarbowego, jak np. podatek dochodowy, podatek od posiadanego majątku, podatek od spadków i darowizn, podatek od nieruchomości. Podatki pośrednie są natomiast naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, importu lub eksportu. Do takich podatków należy VAT ora podatki akcyzowe (np. od alkoholi, słodyczy i cukru). Standardowa stawka podatku VAT w Norwegii wynosi obecnie 25%.

Każda osoba pracująca w Norwegii lub prowadząca tam działalność gospodarczą oraz osoby z norweskim statusem rezydenta są zobligowane do płacenia podatków dochodowych. Osoby zatrudnione płacą podatek za pośrednictwem pracodawcy – to on w ich imieniu co miesiąc odciąga określoną kwotę z wynagrodzenia. Aby dowiedzieć się, jaką kwotę podatku należy zapłacić, tuż po przyjeździe do pracy w Norwegii należy uzyskać w urzędzie skarbowym kartę podatkową – Skattekort. Podczas jej wydawania urząd obliczy stawkę podatku na podstawie spodziewanych zarobków i długości pobytu w kraju fiordów. Brak tego dokumentu może mieć dotkliwe konsekwencje finansowe dla pracujących – gdy go nie mamy, pracodawca musi odliczyć nam z wynagrodzenia aż 50% podatku. Tą procedurę należy powtarzać co roku, bowiem karta jest ważna tylko 12 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Progi podatkowe obowiązujące w Norwegii w 2018 roku:

Dochód

Wysokość podatku

do 169 000 NOK

23%

od 169 000 NOK do 237 900 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 1,4%

od 237 900 NOK do 598 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 3,3%

od 598 050 NOK do 962 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 12,4%

od 962 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 15,4%

Jak wygląda rozliczenie z urzędem skarbowym?

Rok podatkowy w Norwegii liczony jest jak w Polsce i trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Terminy rozliczeń wyglądają podobnie jak w kraju – do 30 kwietnia bieżącego roku za ubiegły rok.


Jak już wspomniano, osoby zatrudnione w Norwegii podatek dochodowy płacą za pośrednictwem pracodawcy. Na fiszce płacowej ten fakt jest stosownie odnotowany. Trzeba pamiętać, że każda zmiana dochodu, majątku i odliczeń od podatków raczej nie umknie norweskiemu fiskusowi, gdyż otrzymuje on raporty od różnych instytucji, takich jak banki, pracodawcy, urząd pracy (NAV), które do 1 lutego muszą dostarczyć urzędowi skarbowemu odpowiednie informacje o wynagrodzeniu, stanie konta czy otrzymywanych świadczeniach. Na podstawie tych danych fiskus generuje wstępne rozliczenie roczne Skattemelding, które na przełomie marca i kwietnia wysyłane jest podatnikom. Jeśli zaszły jakieś zmiany w dochodach lub chcemy skorzystać z ulg od podatku, wtedy należy dokonać korekty danych składając swoją wersję zeznania rocznego. Urząd po jej weryfikacji wysyła ostateczną kwotę podatku do rozliczenia lub zwrotu w postaci formularza o nazwie Skatteoppgjøret, zazwyczaj w okresie od czerwca do października. Gdy natomiast nie wniesiemy uwag do Skattemelding, nie musimy odsyłać żadnych dokumentów.

Najpopularniejsze ulgi podatkowe

Istnieje kilka ulg, z których mogą skorzystać Polacy pracujący w Norwegii. Warto je przeanalizować i z nich skorzystać. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy zmuszeni zapłacić całą wartość podatku wyliczonego we wstępnym rozliczeniu przez urząd skarbowy. Trzeba pamiętać, że rodzaj odliczeń od podatku przypisany jest do konkretnych klas podatkowych, nadawanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W Norwegii są dwie – pierwsza i druga klasa podatkowa.

Status pendler

Jedna z najpopularniejszych ulg wśród obcokrajowców, przysługująca osobom mieszkającym na stałe w innym kraju, np. w Polsce, a dojeżdżającym do pracy w Norwegii. Uprawnia ona do zwrotu kosztów mieszkania i wyżywienia oraz kosztów podróży między Polską a krajem fiordów (rachunki za prom i bramki, bilety lotnicze),

Ulga Standardowa (Standardfradrag), ulga 10%

Umożliwia zmniejszenie podstawy do opodatkowania poprzez odjęcie 10% dochodu brutto. Odliczenie nie może przekraczać 40 000 NOK i dotyczy tylko dochodu z wynagrodzenia z pracy u osób zatrudnionych. Mogą z tej ulgi skorzystać osoby, które niedawno rozpoczęły pracę w Norwegii i przebywają tam krócej niż 183 dni w ciągu 1 roku lub krócej niż 270 dni w ciągu dwóch lat. Skorzystanie z tej ulgi wyklucza możliwość korzystania z innych ulg i odpisów.

Druga klasa podatkowa przy niskim wynagrodzeniu małżonka

Można z niej skorzystać po raz ostatni w rozliczeniu za 2017 rok. Przysługuje ona osobom, których współmałżonek osiągał w poprzednim roku dochody niższe niż 46 817 NOK.

Odpis odsetek od kredytu

Polacy pracujący w Norwegii i zarabiający tam min. 90% dochodu mogą odpisać od podatku koszt odsetek od kredytów i pożyczek zaciąganych w Polsce i w Norwegii. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kredyt lub pożyczka została zaciągnięta.

Podatnicy mogą też skorzystać z następujących ulg:

  • Ulga na dzieci
  • Ulga za dojazdy do pracy
  • Ulga za wpłatę na indywidualny fundusz emerytalny IPA
  • Ulga za przekazywanie datków na cele charytatywne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2022-06-25 21:15:41
    Możliwość odpisania odsetek kredytów od podatku to duże ułatwienie naprawdę. Koszty kredytów w Norwegii są dzięki temu sporo niższe jak w Polsce. brałam tam kredyt, sama nie wiedziałam co i jak dlatego zgłosiłam się do motty.no i oni mi doradzili w jakim banku będzie najkorzystniej i jak załatwić formalności.
    0
  • boryk
    2023-01-26 23:54:39
    Wiele ważnych informacji odnośnie życia w Norwegii znaleźć można także na stronie "zyciewnorwegii" i to nie tylko odnośnie finansów, ale też kultury, gospodarki czy prawa. Jeśli ktoś planuje tam wyjazd to dobrze jest o tym rzeczach wiedzieć
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA

ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodatki funkcyjne w sądach

Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

REKLAMA

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

Elektroradiolog - kim jest i co robi?

Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

REKLAMA