Zgodnie z informacjami, jakie przekazała Marianne Thyssen (komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych), Europejski Urząd ds. Pracy został powołany w odpowiedzi na wyzwania związane z rosnącą liczbą obywateli Unii Europejskiej mieszkających i pracujących poza swoim krajem. W ubiegłym roku było ich 17 mln. Podkreśla, że urząd ten ma realizować trzy podstawowe zadania. O jakich zadaniach mowa? Oto i one.
Ma dostarczać informacje obywatelom i przedsiębiorcom
Urząd ma dostarczać zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom takie informacje jak – miejsca pracy, możliwości przygotowywania zawodowego, programy mobilności, a także prawa i obowiązki związane z zamieszkaniem, pracą i działalnością gospodarczą w innym państwie Unii Europejskiej.
Polecamy: Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Ma wspierać współpracę między organami krajowymi
Europejski Urząd ds. Pracy ma także wspierać współpracę między organami krajowymi. Jego zadaniem będzie niesienie pomocy w dbaniu o to, aby unijne przepisy zarówno chroniące, jak i regulujące przemieszczanie się osób były ściśle przestrzegane.
Ma pomagać w rozwiązywaniu sporów transgranicznych
EUP ma też oferować pomoc i mediacje w rozstrzyganiu sporów transgranicznych. Wsparciem tym ma służy w różnych sytuacjach jak na przykład w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku krajach Unii Europejskiej.
Na ten moment nie wiadomo, gdzie będzie mieściła się główna siedziba Europejskiego Urzędu ds. Pracy, ponieważ decyzję dotyczącą tej kwestii będą podejmować państwa członkowskie. Poza tym jest jeszcze całkiem sporo czasu na tego typu sprawy. EUP powstanie w przyszłym roku, więc takie szczegóły jeszcze zostaną dopracowane i z pewnością oficjalnie przedstawione. Możemy wobec tego niebawem spodziewać się tych wieści.