REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

Humanus Personalservice GmbH
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?/fot. Fotolia
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Jedna z podstawowych zależności tyczy się niemieckiego systemu podatkowego, który opiera się na sześciu klasach, czyli Lohnsteuerklassen. Tym samym, to właśnie od przynależności do którejś z nich zależy ostateczna kwota netto zarobku.

Autopromocja

Klasa I

Dotyczy osób niezamężnych, rozwiedzionych, pozostających w długoletniej separacji, zamężnych, ale których małżonek przebywa poza Unią Europejską, a także owdowiałych, z tym, że powyżej dwóch lat od śmierci partnera. W tych przypadkach przy obliczaniu podatku od wynagrodzenia urząd skarbowy bierze pod uwagę kwotę wolną od podatku, ulgę na szczególne wydatki, ulgę pracowniczą, ulgę na dzieci i ryczałt na zabezpieczenie.

Klasa II

Obejmuje osoby samodzielnie wychowujące dzieci, na które dostają zasiłek rodzinny. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 1077 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klasa III

Trzecia klasa podatkowa to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V, osoby owdowiałe, ale rok po śmierci małżonka, a także zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku zamyka się w kwocie 1788 euro.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Klasa IV

W czwartej klasie podatkowej znajdują się pracujący małżonkowie, którzy mieszkają wspólnie i mają podobne do siebie dochody. Wynagrodzenie wolne od podatku wynosi aktualnie 945 euro dla każdej z tych osób. Podatek zgodny z tymi zależnościami jest dla tych podatników, którzy wybrali tę klasę podatkową, zamiast trzeciej. Warto nadmienić, iż pracujący małżonkowie mogą wybrać pomiędzy dwoma kombinacjami klas podatkowych IV/IV lub III/V. Kombinacja IV/IV jest atrakcyjna dla par, które zarabiają podobne kwoty. Przy różniących się od siebie dochodach korzystniejsza dla małżonka z wyższym wynagrodzeniem będzie klasa podatkowa III, podczas gdy małżonek zarabiający mniej zostanie rozliczany według V klasy podatkowej.

Klasa V

Również tyczy się małżeństw, ale w przypadku gdy jedno z nich osiąga o wiele większe dochody. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku wynosi 105 euro dla każdego z małżonków.

Klasa VI

Jest dla pracobiorców, którzy mają już inną klasę podatkową, ale uzyskują dodatkowy dochód od kolejnych pracodawców. Z tego też względu jest to najmniej korzystna klasa podatkowa. Warto tutaj pamiętać, że jeżeli pracobiorca nie dostarczy przełożonemu stosownych danych osobowych do ustalenia klasy, to pracodawca musi wtedy zakwalifikować go do VI klasy. W tym przypadku urząd skarbowy nie uwzględnia żadnych ulg ponad ryczałt na zabezpieczenie.

Klasy dla Polaków

Wybór odpowiedniej klasy jest bardzo istotny, ponieważ może mieć znaczący wpływ na wysokość świadczeń zastępujących wynagrodzenie - chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych, na utrzymanie, alimenty, a także zasiłki macierzyńskie i wychowawcze (kindergelt). Podatnicy w Niemczech mają obowiązek powiadomić urząd skarbowy o wszelkich kwestiach mających wpływ na przyznanie mniej korzystnej klasy podatkowej. Każdy może też złożyć dokumentację z wnioskiem o zmianę klasy. Formularz dostępny jest na stronach internetowych urzędów skarbowych, a także w stacjonarnych siedzibach administracyjnych.

Polacy wyjeżdżający do Niemiec zazwyczaj od razu zostają przydzielenie do I klasy, ale mogą się starać o przynależność do III opcji. Aby mogło to zaistnieć należy zgłosić wniosek wraz z zaświadczeniem o wysokości wynagrodzenia małżonka, który pracuje poza granicami Niemiec, ale wciąż na terenie UE. Z punktu widzenia naszych rodaków jest też istotne, że jeżeli jeden z małżonków pracuje w Polsce i zarabia mniej, to warto rozliczyć się podatkowo w Niemczech. Przede wszystkim ze względu na odliczenia podatkowe uzyskiwanego z tytułu rozłąki z rodziną.

Przed rozpoczęciem pracy zarobkowej w Niemczech zalecamy skorzystanie z internetowego kalkulatora brutto – netto, czyli Brutto Netto Rechner. Narzędzie, po podaniu właściwych danych, pomoże oszacować wartość wynagrodzenia netto. Mimo wszystko traktujmy to jednak jako wstępny szacunek wynagrodzenia, ponieważ może się zdarzyć, iż zostaniemy zakwalifikowany do innej klasy podatkowej i wtedy ten wynik nie będzie miał odzwierciedlenia w rzeczywistości. Już na miejscu można skorzystać z pomocy Lohnsteuerhilfeverein, czyli stowarzyszeń zajmujących się pomocą związaną z podatkiem od wynagrodzenia. Informacji o przynależności do klasy podatkowej udziela także Finanzamt, czyli urząd skarbowy.

Humanus Personalservice Gmb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA