| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)

Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)

Z dniem 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać przepisy, które w radykalny sposób zmieniły dotychczas obowiązujące zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych ze środków budżetu państwa i PFRON.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...) finansowanie składek na zasadach określonych w art. 25 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2007 r., przysługuje nie dłużej niż do składek rozliczanych w dokumentach składanych za grudzień 2007 r. Oznacza to, że składki rozliczane w dokumentach składanych za styczeń 2008 r. i następne miesiące nie mogą być rozliczane z uwzględnieniem dofinansowania ze środków budżetu państwa i PFRON.

Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...), zaległe składki na ubezpieczenia społeczne, które podlegają rozliczeniu w dokumentach składanych za okres do grudnia 2007 r., będą mogły być rozliczone z uwzględnieniem obowiązującego przed 1 stycznia 2008 r. dofinansowania ze środków budżetu państwa i PFRON, pod warunkiem że dokumenty te zostaną przekazane do ZUS najpóźniej do 30 czerwca 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r.

Zniesienie dotychczas obowiązującego dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych ze środków budżetu państwa i PFRON nie oznacza, że pracodawcy zatrudniający takie osoby, czy też niepełnosprawni przedsiębiorcy, nie mają już prawa do uzyskania w tym zakresie pomocy ze strony państwa. W jego miejsce ustawodawca wprowadził refundację składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych ze środków PFRON.

Zasady tej refundacji reguluje przede wszystkim art. 25a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...), zgodnie z którym PFRON refunduje:

• pracodawcy zatrudniającemu mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, w stosunku do zatrudnionych niepełnosprawnych pracowników i chałupników, zaliczonych do znacznego lub do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności:

- część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne,

- część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadającą składce należnej od pracodawcy na ubezpieczenie emerytalne,

w pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do zatrudnionych niepełnosprawnych pracowników i chałupników:

- część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe,

- część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadającą składce należnej od pracodawcy na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »