REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

Kurowska Urszula
Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U
Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Jak prawidłowo wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych INF-U?

Począwszy od 1 lipca 2016 r. sprzedający pracodawca uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON sporządza informację w tym zakresie na sformalizowanym druku INF-U. Informację tę wystawia sprzedający dla nabywcy po terminowym uregulowaniu przez niego należności za zakup dokonany po 30 czerwca 2016 r. Ostatecznym terminem przekazania tej informacji jest ostatni dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup. Naruszenie tego terminu skutkuje dla sprzedającego sankcją w postaci obowiązku wpłaty 10% kwoty obniżenia wykazanej w informacji o kwocie obniżenia, natomiast dla nabywcy – brakiem możliwości obniżenia wpłaty.

Autopromocja

Dotychczas informacja o kwocie obniżenia wpłat nie miała ściśle obowiązującej formy i wzoru. Od 1 lipca 2016 r. wzór informacji INF-U został określony w rozporządzeniu z 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia.

Sposób wypełniania INF-U

W bloku A sprzedający powinien wpisać swoje podstawowe dane ewidencyjne, tj.: numer w rejestrze PFRON (jeżeli został nadany przed dniem złożenia informacji), NIP, REGON, pełną nazwę (może również wpisać firmę albo imię i nazwisko) oraz dane adresowe.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Wzór wypełnionego bloku A

Dalszy ciąg materiału pod wideo

infoRgrafika

W bloku B należy podać dane o informacji, tj.:

● okres sprawozdawczy, czyli miesiąc i rok, w którym przypadał termin płatności przez nabywcę za zakup produkcji lub usługi od sprzedawcy; w przypadku informacji dotyczącej obniżenia wpłat z tytułu zakupów dokonanych i potwierdzonych fakturą przed 1 lipca 2016 r. sprzedający powinien wpisać miesiąc i rok, w którym wystawił informację,

● rodzaj informacji: zwykła lub korygująca,

● znak informacji, który ma ściśle określoną strukturę (poz. 16), tj.:

infoRgrafika

W przypadku gdy informacji korygowanej nie nadano znaku o tej strukturze, to w drugim wierszu poz. 17 należy wpisać numer informacji korygowanej nadany przez sprzedającego lub wpisać „bez znaku”. Pozycję 17 należy wypełnić wyłącznie w przypadku sporządzania informacji korygującej.

Załóżmy, że w styczniu 2017 r. pracodawca wystawia korektę informacji zwykłej wystawionej w październiku 2016 r. Jest to trzecia informacja wystawiona w styczniu 2017 r. Informacja korygowana była dwudziestą szóstą informacją wystawioną w 2016 r. Wzór oznaczenia takich informacji może wyglądać następująco:
● informacja korygująca – U/3/01/2017/K/01/E
● informacja korygowana – U/26/10/2016/Z/00/E.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Wzór wypełnionego bloku B

infoRgrafika

W bloku C sprzedający wpisuje dane ewidencyjne nabywcy (NIP, REGON, pełną nazwę) oraz jego dane adresowe. Jeżeli sprzedający nie ma możliwości ustalenia numeru NIP lub REGON, nabywcy nie wypełnia tych pozycji w informacji (w tym przypadku powinien umieścić odpowiednią adnotację w bloku E – Uwagi.


Wzór wypełnionego bloku C

infoRgrafika

W bloku D należy podać szczegółowe informacje umożliwiające obliczenie prawidłowej kwoty obniżenia.

W poz. 27 – Zasady nabycia obniżenia – sprzedający powinien wpisać odpowiedni kod (od 1 do 3) określający zasady nabycia prawa do obniżenia wpłat obowiązujące w danym okresie, tj.:

● kod 1 – zasady obowiązujące do 1 stycznia 1999 r.,

● kod 2 – zasady obowiązujące od 2 stycznia 1999 r. do 30 czerwca 2016 r.,

● kod 3 – zasady obowiązujące od 1 lipca 2016 r.

W poz. 28 – Sposób obliczenia kwoty obniżenia – sprzedający wpisuje odpowiedni kod (od 1 do 7) określający zasady obliczania kwoty obniżenia wpłat obowiązujące w danym okresie, tj.:

● kod 1 – zasady obowiązujące do 31 grudnia 1998 r.,

● kod 2 – zasady obowiązujące od 1 stycznia do 31 maja 1999 r.,

● kod 3 – zasady obowiązujące od 1 czerwca 1999 r. do 31 grudnia 2001 r.,

● kod 4 – zasady obowiązujące w latach 2002–2003,

● kod 5 – zasady obowiązujące od 1 stycznia 2004 r. do 30 czerwca 2016 r.,

● kod 6 – zasady obowiązujące od 1 lipca do 31 grudnia 2016 r. (jest to okres obowiązywania przepisów przejściowych znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),

● kod 7 – zasady obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

W bloku D sprzedający podaje informacje dotyczące faktury: datę wystawienia (poz. 29) oraz jej znak (poz. 30).

Termin płatności (poz. 31) określony na fakturze oraz data zapłaty za zakup (poz. 32) mają na celu wykazanie uregulowania należności (za zakup produkcji lub usługi) w terminie określonym na fakturze. Stanowi to jeden z podstawowych warunków obniżenia wpłaty przez nabywcę. W przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na objaśnienie do formularza INF-U (nr 15), w którym wskazano, że w niektórych przypadkach można podać datę wpływu środków na rachunek sprzedającego (pod warunkiem że wpływ ten nastąpił nie później niż w terminie określonym na fakturze).

W poz. od 33 do 37 należy wskazać dane do obliczenia kwoty obniżenia, na którą składają się:

● przychód ogółem (poz. 33),

● przychód ze sprzedaży na rzecz nabywcy (poz. 34),

● wynagrodzenia (poz. 35),

● zatrudnienie ogółem (poz. 36),

● zatrudnienie osób niepełnosprawnych (poz. 37).

Przychód ogółem oznacza przychód sprzedającego ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji. W tej pozycji należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu.

Przychód ze sprzedaży na rzecz nabywcy oznacza również przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji sprzedającego, zrealizowanych na rzecz nabywcy. W tym przypadku trzeba podać także dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu.

W poz. 35 – Wynagrodzenia – sposób ich obliczania uzależniony jest od stanu prawnego obowiązującego w momencie ustalania kwoty obniżenia (jest to istotne w przypadku składania korekty lub przywrócenia terminu do składania wniosku). Istnieje 6 różnych sposobów wyliczania tego wynagrodzenia w zależności od okresu, którego informacja dotyczy. Jednak w przypadku obliczania kwoty obniżenia:

1) na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 lipca 2016 r. w poz. 35 należy wykazać:

● iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy;

2) na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 stycznia 2017 r. (czyli po upływie 6-miesięcznego okresu przejściowego) w poz. 35 należy wykazać:

● iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.

W przypadku wskazanych sposobów obliczania wynagrodzenia należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu (w odróżnieniu od pozostałych sposobów, w których należało podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę).


Wypełniając poz. 36 – Zatrudnienie ogółem – oraz poz. 37 – Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – w przypadku obliczania kwoty obniżenia na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 stycznia 2017 r. należy wpisać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę) w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. W pozostałych przypadkach należy wpisać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę), w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Również tu dane powinny pochodzić z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu. W pozostałych przypadkach należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę.

Kwotę obniżenia (poz. 38) oblicza się zgodnie ze wzorem:

infoRgrafika

infoRgrafika

Jeśli informacja INF-U jest wypełniana elektronicznie (na https://pracodawca.e-pfron.pl), kwota obniżenia (poz. 38) jest obliczana automatycznie.

Wzór wypełnionego bloku D

infoRgrafika

W informacji INF-U w bloku E – Uwagi – przedsiębiorca ma możliwość zgłoszenia ewentualnych uwag dotyczących wypełnionej informacji. Może tu wpisać np. przyczyny składanej korekty informacji oraz wymienić pozycje, które zostały skorygowane.

Wzór wypełnionego bloku E

infoRgrafika

Składając informację INF-U sprzedający oświadcza, że:

● spełnia warunki prawne wymagane do wystawienia informacji o kwocie obniżenia,

● obliczył kwotę obniżenia w informacji na podstawie danych o zatrudnieniu zgodnych z danymi wykazanymi w bloku C informacji INF-1 (Informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, wydawanej przez przedsiębiorców zwolnionych z wpłat na PFRON) odpowiednio za miesiąc, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub za miesiąc, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę,

● dane zawarte w informacji są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym,

● przekaże kopię wypełnianej informacji INF-U PFRON jako załącznik do zbiorczej informacji INF-1-u za okres sprawozdawczy, w którym wystawiono informację INF-U.

Informację INF-U może podpisać zarówno pracodawca, jak i osoba upoważniona do jej wypełnienia. Podpis wykraczający poza przewidzianą do tego pozycję nie powoduje nieważności informacji.

Podstawa prawna:

art. 22 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 195

● § 2 ust. 1 pkt 1 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia – Dz.U. z 2016 r., poz. 928

Zobacz serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA