| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, w stosunku do którego zostało wydane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W skali roku kalendarzowego dodatkowy urlop wynosi 10 dni. Z jakim dniem nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Do liczenia terminów prawa pracy nie stosujemy bezpośrednio art. 112 Kodeksu cywilnego. Według tego przepisu, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Sposób liczenia terminów określonych w przepisach Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (postanowienie SN z 11 grudnia 2009 r., II PK 223/09; wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310). Zgodnie z przedstawionymi stanowiskami SN należy stwierdzić, że roczny termin w prawie pracy mija nie z końcem pierwszego dnia po roku pracy, ale z ostatnim dniem roku pracy. Opinie te można odnieść także do urlopów dodatkowych pracowników niepełnosprawnych. Co prawda termin roczny, po upływie którego pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu liczymy nie „od dnia” zaliczenia do określonego stopnia niepełnosprawności, ale „po dniu”, lecz mamy w tym przypadku do czynienia tylko z innym wyznaczeniem początku terminu, a nie daty upływu tego terminu.

Pracownik podjął pracę 1 czerwca 2013 r. i tego dnia przedstawił pracodawcy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które otrzymał 15 maja 2013 r. Przed podjęciem pracy 1 czerwca br. pracownik nigdzie nie pracował. Prawo do dodatkowego urlopu nabędzie od 1 czerwca 2014 r., czyli po przepracowaniu roku z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Pracownik podejmując pracę już bowiem posiadał umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale nie przepracował jeszcze ani jednego dnia. Roczny termin biegnie w tym przypadku od 1 czerwca 2013 r., a nie od 2 czerwca 2013 r.

Jak podkreśla Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na stronie internetowej www.niepelnosprawni.gov.pl, „jeżeli osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności utraci status osoby niepełnosprawnej lub zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki. W takim przypadku brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego”. Jeżeli zatem wskazany w pytaniu pracownik nie otrzyma kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności w którymś ze wskazanych dwóch stopni, to faktycznie nie przepracuje roku „po dniu” zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a więc nie zdąży nabyć prawa do urlopu dodatkowego.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Należy zwrócić uwagę, że osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze od dnia, od którego osoba ta została wliczona przez pracodawcę do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 20c ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Nie dotyczy to jednak nabywania prawa do dodatkowego urlopu, ponieważ te przepisy są przepisami szczególnymi, które mają pierwszeństwo stosowania przed ogólną regulacją.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Czytaj także

Aktualizacja: 25.08.2014

Autor:

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej, autor ponad 1500 publikacji, szkoleniowiec, prowadzi działalność doradczą

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »