REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobilność studentów i absolwentów w UE

Mobilność młodych. /Fot. Fotolia
Mobilność młodych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Priorytetem unijnej polityki społecznej jest tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Komisja Europejska oraz Euridice sprawdziły wspieranie mobilności studentów i absolwentów w poszczególnych państwach. Jak na tle całej UE wypadła Polska?

Mobilność studentów i absolwentów

Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wśród osób młodych, Unia Europejska kładzie duży nacisk na tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Z racji tego, że te działania stanowią priorytet unijnej polityki społecznej, Komisja Europejska i Euridice sprawdziły, jak w poszczególnych państwach wspierana jest mobilność studentów oraz absolwentów. Jak pokazało badanie, choć Polska wciąż ma sporo do zrobienia, na tle innych państw prezentuje się dobrze. W badaniu uwzględniono pięć kryteriów, które zdaniem organów unijnych determinują możliwości skorzystania z szansy nauki i pracy za granicą przez młode osoby. Do głównych wyznaczników należą: informacja oraz poradnictwo dotyczące wyjazdów zagranicznych, transfer świadczeń pieniężnych dla studentów, znajomość języków obcych, uznawanie studiów zagranicznych i wsparcie dla studentów ze środowisk defaworyzowanych.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Po pierwsze: informacja

Biorąc pod uwagę informacje i poradnictwo dotyczące możliwości podjęcia studiów lub pracy za granicą, najlepsze warunki oferują m.in. Niemcy, Belgia, Hiszpania, Francja oraz Włochy. Zdecydowanie gorzej w tym zakresie radzi sobie Bułgaria, Grecja, Słowenia i Cypr. Realizację tego punktu należy jednak dobrze ocenić w Polsce, gdzie funkcjonują rozwinięte strategie informacyjne i doradcze, które są realizowane głównie na uczelniach wyższych. Na uwagę zasługuje także fakt, że w inicjatywy z zakresu mobilności angażowani są sami zainteresowani, czyli studenci i absolwenci, którzy mogą wziąć udział w spotkaniach, konferencjach i seminariach pozwalających dowiedzieć się więcej o życiu i pracy w innym kraju.

Czynnikiem, który sprzyja podejmowaniu decyzji o wyjeździe za granicę w celu pogłębienia wiedzy i zdobywania doświadczenia zawodowego jest biegłość w posługiwaniu się językami obcymi. W Polsce obowiązkowa nauka pierwszego języka obcego dotyczy już dzieci w wieku siedmiu lat. Wykładany jest też drugi język, jednak przez okres krótszy niż pięć lat. Można zatem stwierdzić, że pod kątem znajomości języków obcych polska młodzież jest dobrze przygotowana do nauki i pracy za granicą – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych. – Raport pokazał, że większy nacisk na znajomość języków kładzie się m.in. na Cyprze i w Luksemburgu. Co ciekawe, nauka języka obcego nie jest obowiązkowa na żadnym szczeblu edukacji w Irlandii oraz w Szkocji.

Pomoc młodym w praktyce

Zdaniem Unii Europejskiej, ważnym aspektem wpływającym na podejmowanie przez studentów i absolwentów decyzji o wyjeździe, jest wsparcie finansowe w formie stypendiów i pożyczek. Z badania wynika, że w Polsce na taką pomoc może liczyć od 10% do prawie 50% studentów. Kryterium przyznawania grantów jest sytuacja finansowa i osiągnięcia kandydatów. Jeśli chodzi o transfer świadczeń polegający na uzyskiwaniu dotacji w innych krajach na takich zasadach jak w ojczyźnie to funkcjonuje to m.in. na Cyprze, w Finlandii i w Szwecji. Z kolei dodatkowe restrykcje obowiązują w takich państwach jak Chorwacja, Grecja, Bułgaria czy Czechy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgromadzone dane pokazują, że obszarem, który wymaga dalszych działań zarówno wspólnoty europejskiej, jak i poszczególnych państw, jest uznawanie przez kraje studiów zagranicznych. W tym zakresie Polska dobrze prezentuje się na tle innych, ponieważ monitoruje wszystkie aspekty punktów ECTS oraz suplementu do dyplomu.

Polska jako jeden z nielicznych krajów oficjalnie przyjęła Europejską Kartę Mobilności (European Quality Charter on Mobility). Przejawia się to m.in. tworzeniem poradników dla studentów i absolwentów dotyczących tego, jak wykorzystać mobilność w celu rozwoju własnych kompetencji, a także kontrolowaniu właściwego funkcjonowania Porozumienia o programie zajęć, które jest podpisywane z uczelniami partnerskimi – wyjaśnia Marcin Kotus z Feender.com. – W tym zakresie na tle Europy wypadamy dobrze.

Grupą, na którą Unia Europejska kładzie szczególny nacisk w zakresie promowania mobilności jest młodzież ze środowisk defaworyzowanych. Najlepsze systemy wsparcia dla młodych znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej funkcjonują w Niemczech, Austrii, we Włoszech i we Wspólnocie Flamandzkiej w Belgii. W tych krajach wyjeżdżający otrzymują dodatkowe wsparcie wynikające z trudnej sytuacji materialnej. Również w Polsce jest to podstawa do uzyskania grantów na wyjazd.

Plan na przyszłość: działanie

O tym, że Unia Europejska kładzie duży nacisk na mobilność studentów, świadczy m.in. zwiększenie dofinansowań na program Erasmus+, w ramach którego studenci mogą wyjeżdżać na stypendia i staże zagraniczne. Zintensyfikowanie działań może być uzasadnione faktem, że jak do tej pory, żaden kraj nie uzyskał najwyższych wyników we wszystkich kategoriach. Najwyżej oceniono Wspólnotę Flamandzką w Belgii, gdzie warunki sprzyjające mobilności młodych ludzi zostały uznane za najlepsze. W ogólnym podsumowaniu najsłabiej wypadła Słowacja i Rumunia.

Patrząc na sytuację na rynku pracy i duże bezrobocie wśród młodych takie inicjatywy wydają się niezbędne. Przeprowadzone badanie pokazało, że są podejmowane działania w zakresie zwiększenia mobilności studentów, jednak w jednych krajach działają one lepiej, a w innych zdecydowanie gorzej – podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com. – Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy promujące ideę zdobywania zagranicznych doświadczeń oraz konkretne działania, które pomagają młodym ludziom w znalezieniu atrakcyjnej oferty i przygotowaniu ich do wyjazdu.

Źródło: Feender.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA