REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
Orzeczenia o niepełnosprawności. / Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności niekiedy stanowią problem dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że sentencje orzeczeń przyznają określony stopień niepełnosprawności, natomiast uzasadnienie orzeczenia o niepełnosprawności dodatkowo wskazuje na możliwość legitymowania się innym stopniem wraz z konkretnym symbolem schorzenia.

Pracownik, który w orzeczeniu o niepełnosprawności został zaliczony np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, posiada symbol przyczyny niepełnosprawności: 04-O – choroby narządu wzroku. Natomiast w „uzasadnieniu” zespół ds. orzekania wskazał, iż „aktualny stan zdrowia orzekanej osoby uzasadnia zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze względu na naruszoną sprawność organizmu ograniczającą zdolność do pracy poprzez zatrudnienie jedynie w warunkach pracy chronionej. Natomiast z symbolu „02-P” ustala się stopień niepełnosprawności lekki.

Autopromocja

Zobacz również: Niepełnosprawność a dyskryminacja w pracy - prawo angielskie

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. nr 139, poz. 1328) określa się m.in. standardy w zakresie kwalifikowania oraz postępowania dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także oznaczenie symboli przyczyn niepełnosprawności.

Biorąc powyższy przykład pod uwagę, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zadała pytania interpretacyjne do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) w tej kwestii:

  1. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć taką osobę do wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do dofinansowań do wynagrodzeń na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji oraz wskaźnika ustalanego w odniesieniu do udzielania ulg we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji?
  2. Czy pracodawca powinien zaliczyć do powyższych wskaźników osobę niepełnosprawną tylko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z przyczyną 04-O (osoby niewidome)?
  3. Czy dopuszczalne jest wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia jako osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności o symbolu 02-P?

Zobacz również: Podział środków zasilających ZFRON

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie przedstawionego problemu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie udziela jednoznacznej interpretacji. W niektórych odpowiedziach udzielanych przedsiębiorcom Fundusz wskazuje, że pracodawca ma możliwość wybrania korzystniejszego dla siebie stopnia niepełnosprawności pracownika. Oznacza to, iż pracodawca może wliczyć do stanów zatrudnienia pracownika, albo jako zaliczonego do stopnia umiarkowanego z symbolem 04-O lub do stopnia lekkiego z symbolem 02-P do celów dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i ulg we wpłatach na PFRON.

Istnieją również przypadki, gdy PFRON w swojej interpretacji wskazywał, że decydujący w tej sytuacji jest kod lub kody przyczyny niepełnosprawności umieszczone w sentencji orzeczenia i to one determinują zaliczenie osoby do kategorii osób niepełnosprawnych, natomiast posługiwanie się kodami (przyczynami) niepełnosprawności wskazanymi w uzasadnieniu jest dopuszczalne posiłkowo, gdy z sentencji orzeczenia nie wynika przyczyna niepełnosprawności.

Polecamy również: Forum Kadry

Konieczne stało się w tym wypadku wystąpienie z pytaniem do BON. Po uzyskaniu interpretacji w tej sprawie przedstawimy Państwu odpowiedź wraz z wytycznymi prawidłowego postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA