| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługują jednak niektóre uprawnienia pracownicze. Pracodawcy muszą im zapewnić np. część świadczeń wynikających z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Bezrobotny został skierowany do odbywania stażu u pracodawcy, u którego nagły wzrost zamówień spowodował konieczność pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca zobowiązał pracowników i stażystę do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Stażysta, obawiając się, że otrzyma od pracodawcy negatywną opinię ze stażu, zgodził się na świadczenie pracy w nadgodzinach. Postępowanie pracodawcy było bezprawne. Zarówno organizator stażu, jak i starosta nie mają prawa wydawać zgody na świadczenie przez stażystę pracy w godzinach nadliczbowych. Również zgoda stażysty nie uprawnia do wykonywania przez niego pracy w godzinach nadliczbowych.

Stażysta ma prawo do okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego na zasadach przewidzianych dla pracowników.

Zwolnienia od pracy

Zarówno z ustawy o promocji zatrudnienia, jak i z rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych nie wynika, czy stażyście przysługują tzw. zwolnienia od pracy. Rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się, co do zasady, do pracowników. Jednak również w przypadku stażysty mogą mieć miejsce sytuacje losowe, o których mowa w tym rozporządzeniu. Powstaje więc pytanie, czy i w jakim zakresie przepisy tam zawarte mają zastosowanie do bezrobotnych w okresie odbywania stażu. Nie powinno być wątpliwości w przypadku, gdy stażysta otrzyma wezwanie np. od organu administracji, sądu, prokuratury czy policji. Organizator stażu powinien wówczas zwolnić bezrobotnego od obowiązku świadczenia pracy. Wynika to z innych przepisów niż przepisy prawa pracy, które dotyczą, co do zasady, każdego – bez względu na status związany z faktem pozostawania w zatrudnieniu (np. obowiązek zeznawania w charakterze świadka w postępowaniu karnym).

W sytuacjach o charakterze czysto prywatnym, takich jak ślub czy pogrzeb, pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia zwolnienia. Stażysta będzie mógł wtedy złożyć wniosek o wykorzystanie przysługujących mu dni wolnych od pracy, jeżeli nabył do nich prawo.

Równe traktowanie w zatrudnieniu

Stażyście przysługuje prawo równego traktowania w zatrudnieniu na takich samych zasadach jak pracownikom. Równe traktowanie oznacza niedyskryminowanie stażystów w jakikolwiek sposób bezpośrednio lub pośrednio. Stażysta, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Równe traktowanie w wynagrodzeniach

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »