| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany w ustawie

Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany w ustawie

Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o rehabilitacji jest dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które ulegnie obniżeniu lub podwyższeniu w zależności od stopnia niepełnosprawności danego pracownika.

Zmianę uzasadniano tym, że ta grupa niepełnosprawnych otrzymuje już świadczenia emerytalne. Ponadto publiczne służby zatrudnienia świadczą określone usługi na rzecz osób po 50. roku życia, niwelujące w ten sposób skutki ewentualnego bezrobocia.

W myśl założeń aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, które nie uzależniają tej aktywizacji od wieku niepełnosprawnych, wprowadzone rozwiązanie wydaje się kontrowersyjne. Zmiana ta może bowiem oznaczać w praktyce, że pracodawcy będą rozwiązywać umowy o pracę z niepełnosprawnymi emerytami, aby zatrudnić ich na podstawie umów cywilnoprawnych (co jest związane z niższymi kosztami pracy) czy nawet bez formalnej podstawy prawnej.

Zmianie uległy również zasady podziału dofinansowania między pracodawców, u których jest zatrudniony niepełnosprawny. Jeżeli niepełnosprawny jest zatrudniony u obu pracodawców w wymiarze czasu pracy przekraczającym ogółem pełny wymiar, to i tak miesięczne dofinansowanie będzie przyznawane na niego w wysokości nieprzekraczającej kwoty miesięcznego dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy.

WAŻNE!

Dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika w pierwszej kolejności będzie przyznane pracodawcy, który wcześniej zatrudnił niepełnosprawnego.

Ponadto z 14 do 25 dni został wydłużony termin na wypłatę dofinansowania przez PFRON (art. 26c ust. 3 ustawy o rehabilitacji). Rozwiązanie to spotkało się z krytyką pracodawców. Dłuższy czas oczekiwania na dofinansowanie może doprowadzić w ich firmach do problemów finansowych i nieterminowej wypłaty wynagrodzeń. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu elementów, który nie został szerzej omówiony w uzasadnieniu nowelizacji. A zatem nie ma możliwości zapoznania się z przyczynami wprowadzenia tej stosunkowo rygorystycznej dla pracodawców zmiany.

Podstawa prawna:

  • art. 2, 2a, 15 ust. 4, art. 26a ust. 1, art. 26c ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.),
  • art. 1 pkt 10 lit. b i art. 12 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »