| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik ten jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego, czy w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Udzielanie urlopów wypoczynkowych młodocianym

Udzielanie pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych odbywa się na ogólnych zasadach przyjętych dla wszystkich pracowników, przy uwzględnieniu jedynie pewnych wyjątków. Tak jak ma to miejsce w stosunku do wszystkich pracowników, urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikom młodocianym na ich wniosek i za zgodą pracodawcy.

W jednym jednak przypadku pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych jest zobowiązany do udzielenia tym pracownikom urlopu nawet wówczas, gdy nie kierują do pracodawcy wniosku w tym zakresie.

Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić pracownikowi młodocianemu uczęszczającemu do szkoły urlopu wypoczynkowego w okresie ferii (art. 205 § 3 Kodeksu pracy). Takie rozstrzygnięcie ustawodawcy miało na celu zapewnienie pracownikowi młodocianemu uczęszczającemu do szkoły pełnego prawa do odpoczynku, w okresie którego nie byłby on zobowiązany zarówno do uczęszczania do szkoły, jak i do wykonywania pracy. W zawiązku z tym, że okresy ferii szkolnych są dłuższe w roku kalendarzowym od wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego, pracodawca powinien w porozumieniu z tym pracownikiem zaplanować w planie urlopów okresy, w których będzie on w czasie ferii korzystał z urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego uczęszczającego do szkoły zaplanował w porozumieniu z tym pracownikiem jego urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni w okresie ferii zimowych. Pozostała część urlopu wypoczynkowego została pracownikowi zaplanowana w lipcu i w pierwszym tygodniu sierpnia, w okresie wakacji szkolnych. Takie rozplanowanie urlopu wypoczynkowego jest dopuszczalne.

Pracownikom młodocianym przysługują również tzw. urlopy zaliczkowe. Regulacja ta umożliwia skorzystanie przez pracownika młodocianego uczęszczającego do szkoły z urlopu wypoczynkowego, do którego nie nabył on jeszcze prawa. Pracodawca na wniosek pracownika młodocianego, który uczęszcza do szkoły, może mu udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego, do którego nie nabył on jeszcze prawa. W tym przypadku nie jest to jednak obowiązek, lecz uprawnienie pracodawcy, z którego w określonej sytuacji może on skorzystać. Pracodawca może w tym przypadku nie przychylić się do wniosku pracownika i odmówić młodocianemu udzielenia takiego urlopu.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany został zatrudniony po raz pierwszy 1 września 2008 r. Ponieważ w jego województwie ferie zimowe przypadały w 2009 r. na okres od 1 do 14 lutego br., nie nabył on jeszcze prawa do pierwszej części urlopu wypoczynkowego (12 dni), jaka by mu przysługiwała po przepracowaniu 6 miesięcy, a zatem dopiero 28 lutego 2009 r. Na wniosek pracownika pracodawca udzielił mu jednak w tym okresie 10 dni zaliczkowego urlopu wypoczynkowego, który został następnie odjęty z puli 12 dni, jakie pracownik nabył po 6 miesiącach zatrudnienia w zakładzie. W związku z tym, że prawo do kolejnej części urlopu (26 dni) pracownik ten nabędzie z upływem kolejnych 6 miesięcy pracy (31 sierpnia 2009 r.), będzie mógł ponownie wystąpić do pracodawcy w okresie wakacji szkolnych o kolejny urlop zaliczkowy z przyszłej puli tego urlopu.

Pracodawca ma prawo udzielić pracownikowi młodocianemu zaliczkowego urlopu wypoczynkowego zarówno z puli 12 dni nabywanych po 6 miesiącach pracy, jak i 26 dni nabywanych po roku pracy.

W sprawach nieobjętych szczegółową regulacją dla pracowników młodocianych należy stosować do nich w zakresie urlopów wypoczynkowych przepisy ogólnie obowiązujące. Zatem kwestie konieczności wykorzystania zaległych urlopów do końca pierwszego kwartału kolejnego roku, dzielenia urlopów, udzielania wyłącznie na dni pracy itd. będą identyczne jak dla innych pracowników podlegających pod przepisy ogólne zawarte w Kodeksie pracy.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »