| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > 3 nowe rozporządzenia dotyczące ustawy o rehabilitacji

3 nowe rozporządzenia dotyczące ustawy o rehabilitacji

Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 10 maja 2018 r. spowodowała wejście w życie z dniem 1 października 2018 r. 3 rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jakie zmiany wprowadzają nowe rozporządzenia?

2) rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 września 2018 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia (Dz. U. poz. 1858).

Rozporządzenie powiela regulacje zawarte w poprzedzającym je rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia (Dz. U. poz. 928).

W formularzach: INF-U (Informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON) i INF-1-u (Informacji miesięcznej o informacjach o kwocie obniżenia wpłat na PFRON), stanowiących załączniki, odpowiednio 1 i 2, do rozporządzania, zostały uwzględnione zmiany wynikające ze znowelizowanego art. 22 ustawy o rehabilitacji w zakresie: dodania nowej pozycji o strukturze sprzedającego i nabywcy (art. 22 ust. 10a ustawy), wprowadzenia nowego obowiązku informacyjnego dla sprzedającego oraz możliwości rezygnacji nabywcy z otrzymywania informacji o obniżeniu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodatkowo wprowadzono, zarówno dla sprzedającego, jak i nabywcy możliwość umieszczania na formularzu fotokodu (np. kodu QR), oznaczenia lub etykiet ułatwiających identyfikację dokumentu (np. etykiet dźwiękowych lub etykiet pisanych alfabetem Braille`a), w którym zwarte są podstawowe informacje o dokumencie.

3) rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz. U. poz. 1863).

Rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu są w większości tożsame z rozwiązaniami zawartymi w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu. W obecnym rozporządzeniu wprowadzono nowe brzmienie załączników nr 1-3, 7 i 10. W porównaniu z dotychczasowym wzorem deklaracji miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych doprecyzowano odpowiednio objaśnienie nr 15 (w deklaracji o symbolu DEK-I-0 i deklaracji DEK-I-a) oraz objaśnienie nr 20 (w deklaracji DEK-I-b).

Zaktualizowano sposób obliczania wskaźnika zatrudnienia osób pozbawionych wolności w taki sposób, aby odzwierciedlał on wszystkie możliwe podstawy prawne zatrudnienia tych osób, a nie wyłącznie pracowników i osoby zatrudnione na podstawie skierowania administracyjnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »