| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Wynagradzanie cudzoziemców

Wynagradzanie cudzoziemców

Obowiązująca w Polsce zasada walutowości skutkuje tym, że pracodawca ma obowiązek wypłacać cudzoziemcowi wynagrodzenie w walucie polskiej.

WAŻNE!

Cudzoziemcy, którzy nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, mogą korzystać z opodatkowania niektórych dochodów preferencyjną, tj. zryczałtowaną stawką 20% (art. 29 updof). Dotyczy to np. dochodów z tytułu członkostwa w zarządzie, kontraktów menedżerskich czy umów zlecenia.

Z takich uprawnień nie skorzystają osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi - dochody te w ich przypadku są opodatkowane według obowiązującej, progresywnej skali podatkowej, tj. stawką 19%, 30% i 40%.

Cudzoziemiec - członek zarządu

Cudzoziemiec będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zasady opodatkowania przychodów zagranicznego członka zarządu będą zależały od tego, na jakiej podstawie będzie wykonywał swoją funkcję: stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej czy też wyłącznie powołania do zarządu w drodze uchwały wspólników (bez zawierania odrębnej umowy cywilnoprawnej).

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów uzyskiwanych w Polsce.

Należy przy tym pamiętać, że przy rozliczaniu dochodów osoby fizycznej o ograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania do celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, tj. tzw. certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 z wyłączeniem art. 29 ust. 3 updof).

Umowa o pracę

Do celów podatkowych cudzoziemiec zatrudniony na etacie (w tym także członek zarządu) jest traktowany w taki sam sposób jak pracownik polski. A zatem wynagrodzenie cudzoziemca - pracownika będącego członkiem zarządu - podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych (na podstawie progresywnej skali podatkowej z uwzględnieniem pracowniczych kosztów uzyskania przychodów).

Płatnik zatrudniający cudzoziemca będącego członkiem zarządu powinien wpłacać zaliczki na podatek od jego wynagrodzeń w normalnym terminie przewidzianym na wpłatę zaliczek pozostałych swoich polskich pracowników.

Umowy cywilnoprawne, powołanie

Jeżeli cudzoziemiec - członek zarządu sprawuje swoją funkcję na podstawie umowy o dzieło, zlecenia, kontraktu menedżerskiego, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem (umów o podobnym charakterze) lub powołania, to dochód uzyskiwany z tego tytułu podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu (pkt 1 i 5 ust. 1 art. 29 updof).

                                                                                                                       MAGDALENA KASPRZAK

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »