| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Europass to zestaw formularzy opracowanych w celu ujednolicenia, a przez to także ułatwienia procesu rekrutacji pracowników. Obejmuje on komplet pięciu dokumentów pozwalających na zaprezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kandydata.

Dokument ten obejmuje: paszport językowy regularnie aktualizowany przez jego posiadacza (opisuje w nim swoje umiejętności językowe, zgodnie z jednolitymi kryteriami przyjętymi na obszarze całej Europy), szczegółową biografię językową (przedstawiającą doświadczenia jej posiadacza związane z uczeniem się każdego z języków) i dossier umożliwiające załączenie przykładowych prac jego posiadacza w celu zilustrowania posiadanych przez niego umiejętności językowych.

Świadectwo kwalifikacji zawodowych

Ostatnim z elementów jest suplement Europass do świadectwa kwalifikacji zawodowych. Przedstawia informacje o zdobytych umiejętnościach i kompetencjach, zakresie zawodów, do wykonywania których upoważnia świadectwo, organie wystawiającym i akredytującym, osiągniętym poziomie wykształcenia, poszczególnych sposobach uzyskania świadectwa, wymaganiach dotyczących przyjęcia i możliwości dostępu do kolejnych poziomów kształcenia. Tak jak suplement do dyplomu nie zastępuje on oryginału świadectwa i nie uprawnia do formalnego uznania go przez władze innych państw członkowskich. Oba rodzaje suplementów są wydawane osobom, które ukończyły szkoły lub studia po 1 stycznia 2005 r. Nie są wydawane wstecz.

Zdaje się, że przyjęte rozwiązanie jest korzystne dla pracodawców, którzy przy pierwszym kontakcie z kandydatem do pracy chcieliby przede wszystkim otrzymywać dokumenty zwięzłe i zawierające tylko najbardziej istotne informacje.

                                                                                                                  KATARZYNA M. ŚWIDERSKA

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »