| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Europass to zestaw formularzy opracowanych w celu ujednolicenia, a przez to także ułatwienia procesu rekrutacji pracowników. Obejmuje on komplet pięciu dokumentów pozwalających na zaprezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kandydata.

• dodatkowych informacji, które mogłyby zostać dodane do Europass-CV w formie załączników.

Potwierdzenie kompetencji

Dokument Europass mobilność służy do prezentacji doświadczeń i wiedzy zdobytej w czasie nauki, szkoleń, praktyk i staży zagranicznych organizowanych w ramach programów unijnych - stanowi swoisty zapis europejskiej ścieżki kształcenia. Jest wydawany przez Krajowe Centrum Europass na wniosek organizatora kształcenia, imiennie dla wszystkich uczestników. Kolejnych wpisów potwierdzających ukończenie szkoleń, praktyk, staży czy nauki dokonują instytucje wysyłające i zagraniczne instytucje przyjmujące. Dokument wypełniany jest w języku ustalonym przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i zainteresowanego.

Zaświadczenie o ukończonych studiach

Kolejny z elementów portfolio - suplement Europass do dyplomu - jest załączany do dyplomu ukończenia szkoły wyższej w celu ułatwienia osobom trzecim, w szczególności w innym kraju, zrozumienia znaczenia dyplomu w zakresie wiedzy i kompetencji zdobytych przez jego posiadacza. Opisuje rodzaj, poziom, kontekst, treść i status ukończonych studiów. Suplement Europass do dyplomu nie zastępuje oryginału dyplomu i nie uprawnia do formalnego uznania go przez władze akademickie w innych krajach. Z drugiej strony ułatwia dokonanie oceny dyplomu i przez to może być pomocny przy jego uznaniu przez właściwe władze lub przez personel kwalifikacyjny szkolnictwa wyższego.

Potwierdzenie znajomości języka obcego

Portfolio językowe Europass umożliwia osobom uczącym się języków obcych odnotowanie ich umiejętności w zakresie nauki języków oraz znajomości kultury danego kraju. Ma dwie główne funkcje: pedagogiczną i dokumentacyjną. W ramach pierwszej z nich służy podniesieniu motywacji osób uczących się języków w zakresie pogłębiania ich umiejętności komunikowania się oraz zdobywania nowych doświadczeń w uczeniu się i poznawaniu innych kultur. Pomaga uświadomić sobie cele związane z nauką, planować jej tok i samodzielnie uczyć się. W ramach funkcji dokumentacyjnej ma ono na celu zaprezentowanie sprawności językowej jego posiadacza w sposób zrozumiały, wyczerpujący, przejrzysty i wiarygodny. Pozwala na dokonanie oceny poziomu zaawansowania w nauce języków obcych i umożliwia przekazywanie informacji w tym zakresie innym osobom w sposób szczegółowy i porównywalny w skali międzynarodowej. Pod uwagę brana jest całość doświadczenia, bez względu na to, czy zostało ono zdobyte w ramach formalnego kształcenia czy też poza nim.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »