| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.

Informacja o zmianie warunków zatrudnienia powinna być przekazana pracownikowi niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian. W tym wypadku termin miesięczny liczy się jako 30 dni (art. 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Kary porządkowe

W toku zatrudnienia mogą się zdarzyć przypadki, w których pracownik narusza porządek pracy. W takim wypadku pracodawca może nałożyć na niego karę porządkową upomnienia, nagany, a w szczególnych przypadkach - także karę pieniężną.

Nałożenie kar ograniczone jest terminami wskazanymi w art. 109 k.p.

I tak, kara nie może być zastosowana po upływie:

• 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego,

• 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

W pierwszym przypadku dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca dowiedział się o naruszeniu przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy.

Termin 3-miesięczny jest natomiast ogólnym terminem przedawniającym. Po jego upływie pracodawca nie ma prawa nakładania na pracownika jakichkolwiek kar.

Jeżeli więc nieobecność pracownika przekroczy 3-miesięczny termin przedawniający, pracodawca także nie ma prawa nakładać kar porządkowych na pracownika.

Przykład

Grzegorz J. stawił się do pracy 14 stycznia 2008 r. w stanie nietrzeźwym. Pracodawca nakazał pracownikowi opuszczenie stanowiska i powrót do domu. Jednocześnie przygotował pismo w sprawie ukarania Grzegorza J. naganą i karą pieniężną. Jednak tego dnia, wracając przymusowo do domu, Grzegorz J. wpadł pod samochód. Ciężko ranny trafił do szpitala. W efekcie termin 2-tygodniowy na wysłuchanie pracownika uległ zawieszeniu. Obrażenia pracownika były na tyle poważne, że pozostał on w szpitalu aż do połowy kwietnia. Po rehabilitacji powrócił do pracy 5 maja 2008 r. Pracodawca - mimo posiadanej wiedzy - nie może już ukarać Grzegorza J. Termin 3-miesięczny upłynął bowiem w kwietniu 2008 r. Doszło więc do przedawnienia karalności.

Liczenie okresów wypowiedzenia

Okresy wypowiedzenia są tymi terminami, co do których obowiązują zasady Kodeksu pracy.

W przypadku gdy okres wypowiedzenia jest liczony w dniach, wówczas kończy się on z upływem ostatniego dnia terminu, przy czym nie należy wliczać do tego okresu dnia wypowiedzenia. Dotyczy to przede wszystkim umów na okres próbny nie dłuższy niż 2 tygodnie oraz umów o pracę na zastępstwo. W obu przypadkach okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. To oznacza, że nie liczą się do tego okresu dni świąteczne i niedziele.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »