| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Możliwość cofnięcia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie została wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Jakie przepisy regulują cofnięcie oświadczenia? Kiedy odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne?

Zniszczenie dokumentu zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie stanowi sposobu na jego cofnięcie. Dla swej skuteczności cofnięcie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem wymaga zgody strony, której złożono to oświadczenie.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest złożenie przez pracownika lub pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Umowa o pracę rozwiązuje się po upływie określonego czasu, zwanego okresem wypowiedzenia. Tryb ten ma zastosowanie zarówno do umów na czas określony, jak i na czas nieokreślony.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Możliwość cofnięcia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie została wprost uregulowana w Kodeksie pracy. W tym przedmiocie zastosowanie mają, na podstawie odesłania zawartego w art. 300 k.p., przepisy Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli, w szczególności art. 61 zd. 2 k.c. Przepis ten stanowi, iż odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne, jeżeli doszło do adresata jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Oznacza to, iż strona stosunku pracy może skutecznie cofnąć złożone przez siebie oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem do momentu zapoznania się przez adresata z jego treścią.

Jednakże w praktyce są to bardzo rzadkie sytuacje. Zazwyczaj strona, która złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, decyduje się na jego cofnięcie po chwili, w której oświadczenie dotarło do adresata. W takim przypadku do skutecznego cofnięcia oświadczenia woli konieczna jest zgoda strony, której oświadczenie zostało złożone. Jak wyjaśnił bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 listopada 1989 r., „wprawdzie wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną, ale z chwilą złożenia wywiera skutek prawny dla obu stron. Cofnięcie wypowiedzenia jest zatem skuteczne tylko pod warunkiem zgody drugiego podmiotu stosunku pracy” (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 listopada 1989 r., sygn. akt II SA 1177/89).

Zgoda na cofnięcie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem może zostać wyrażona w jakiejkolwiek formie. Skuteczna zatem będzie zgoda wyrażona ustnie, jak i w sposób konkludentny (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2002 r., sygn. akt: I PKN 55/01.) Jednakże ze względów dowodowych zaleca się, aby została ona wyrażona na piśmie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »