reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

* Połowa najwyższej stopy procentowej w okresie od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r.

Tabela 3. Kto może skorzystać ze wsparcia

Pracodawca

Jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika (art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia).

Przedsiębiorca

Osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Tabela 4. Refundacja wynagrodzeń oraz składek za zatrudnionego bezrobotnego do 30. roku życia – najważniejsze kwestie

Ważne elementy

Rozwinięcie

Uwagi

Wysokość refundacji dla pracodawcy

Jej najwyższa miesięczna wysokość może być równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia (w części finansowanej przez płatnika)

W 2016 r. 1850 zł + składki na ubezpieczenia społeczne od tej kwoty (ich kwota zależy od wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe)

Czas trwania refundacji

12 miesięcy

Przez cały okres 24 miesięcy skierowany bezrobotny musi być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Ustawa nie wymaga jednak, aby był to okres faktycznie przepracowany; zaliczane są do niego okresy nieświadczenia pracy spowodowane np. chorobą, urlopem macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym. Wyjątek dotyczy urlopu bezpłatnego

Okres dalszego zatrudnienia nieobjętego refundacją

12 miesięcy następujących bezpośrednio po okresie objętym refundacją

Inne możliwości wsparcia z ustawy o promocji zatrudnienia

Poza nowymi regulacjami warto pamiętać także o dotychczasowych instrumentach rynku pracy. Z tej starej oferty skierowanej do bezrobotnych też skorzystają pracodawcy

Wśród pozostałych instrumentów mających ułatwić znalezienie pracy osobom młodym ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje jeszcze:

● jednorazową refundację poniesionych przez pracodawcę kosztów z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne,

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama