reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

W wyjaśnieniach do nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia z 2014 r. (http://psz.praca.gov.pl/) Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że ustawa nie określa, w jaki sposób należy ustalić, czy bezrobotny rzeczywiście zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną. Urząd pracy powinien to zrobić na podstawie oświadczenia złożonego przez bezrobotnego oraz przedstawionych i dostępnych dokumentów, np. aktu urodzenia dziecka, świadectwa pracy poprzedzającego rezygnację z pracy w celu sprawowania opieki, dokumentów dotyczących osoby zależnej wskazujących na konieczność stałej opieki. W świadectwach pracy oczywiście nie znajdziemy informacji o rezygnacji z pracy w celu sprawowania opieki, a zatem PUP nie może wymagać od bezrobotnego tego typu wpisów w tym dokumencie. Jak wskazuje resort, ze świadectwa pracy i daty ustania stosunku pracy w zestawieniu z datą urodzenia dziecka będzie jednak wynikać wniosek, że rozwiązanie umowy o pracę mogło być podyktowane opieką nad dzieckiem.

Grant na telepracę

Telepraca w najprostszym ujęciu oznacza pracę wykonywaną poza zakładem pracy przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Artykuł 675 k.p. definiuje ją jako wykonywanie pracy regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W ramach grantu na telepracę pracodawca może otrzymać środki finansowe w wysokości maksymalnie 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto za zatrudnienie bezrobotnego w takiej formule.

Ustawa o promocji zatrudnienia nie wskazuje, na jakie wydatki mogą być przeznaczone środki z grantu ani na jakie wydatki nie mogą być one spożytkowane. Jednak grant wypłacany jest z góry jako dotacja na utworzenie stanowiska w formie telepracy stosownie do kosztorysu zaakceptowanego przez PUP. Zatem kosztorys przedstawiany przez pracodawcę we wniosku odnosić się musi do takich wydatków, jak:

● zakup sprzętu komputerowego wraz z jego ubezpieczeniem i niezbędnego oprogramowania,

● instalacja łącza internetowego,

● zakup niezbędnego wyposażenia spełniającego wymagania BHP dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Pracodawca lub przedsiębiorca, którzy otrzymają grant, będą musieli – na warunkach wskazanych w umowie dotyczącej jego przyznania – utrzymać zatrudnienie bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy na pół etatu. Niewywiązanie się z tego warunku lub wykorzystanie grantu niezgodnie z umową albo jego niewykorzystanie powoduje obowiązek jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia jego otrzymania, w terminie 30 dni od doręczenia wezwania starosty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama