REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Marcin Nagórek
Marcin Nagórek
Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej/ Fot. Fotolia
Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie sprostowania świadectwa pracy, w której ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na podstawie porozumienia. Czy należy wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze?

Zawarłem z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w związku z tym muszę wpisywać jakąś podstawę do sprostowania, skoro ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na mocy ugody? Czy mam wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze? Jaką wpisać datę wydania?

Autopromocja

Świadectwo pracy musi zostać wydane w określonym przez przepisy prawa trybie oraz odpowiadać wskazanej w przepisach treści. Szczegółową treść świadectw pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z jego par. 1 ust. 1 pkt 1a w świadectwie powinno się zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

W opisanej sytuacji nową podstawę rozwiązania umowy o pracę stanowi ugoda zawarta między pracodawcą a pracownikiem. Została ona zawarta za zgodną wolą stron. W konsekwencji można mówić, że ma ona cechy porozumienia między stronami, o którym mowa w art. 30 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.). To właśnie porozumienie (ugodę pozasądową) traktować należy jako nową podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę. Warto również zauważyć, że rozporządzenie zawiera nie tylko zakres danych, które powinien uwzględnić w świadectwie pracodawca, lecz także wzór świadectwa pracy. Ma on charakter obowiązujący, co oznacza, że pracodawca nie może go zmodyfikować wedle własnego uznania. Pracodawca powinien więc wskazać w świadectwie pracy na porozumienie stron.

Redakcja poleca: Lista płac - sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach (PDF)

Aby określić sposób, w jaki pracodawca powinien wydać świadectwo pracy po dokonanych uzgodnieniach (nowy dokument lub poprzedni z uzupełnieniem) w zakresie nowej podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę, posiłkowo można zastosować par. 5 ust. 1 rozporządzenia. Posiłkowo dlatego, że w istocie przepis ten dotyczy sposobu postępowania pracodawcy w razie uwzględnienia wniosku pracownika o sprostowanie świadectwa pracy. W razie uwzględnienia tego wniosku pracodawca wydaje pracownikowi w terminie 7 dni nowe świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby więc przyjąć, że w opisywanej sytuacji ugoda pozasądową jest konsekwencją wniosku złożonego przez pracownika w tym właśnie trybie, to pracodawca zobowiązany jest wydać nowy dokument. Nie wystarczy więc dokonać korekty świadectwa poprzednio wystawionego. Dodać należy, że z tym obowiązkiem pozostaje w związku par. 5 ust. 5 rozporządzenia, który stanowi, że w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany, najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych i zniszczyć poprzednie świadectwo pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Jeśli strony ustaliły tak w ugodzie, w nowym świadectwie może znaleźć się informacja, że jest ono sprostowane. Przepisy nie przewidują jednak wprost, gdzie wpisać taką informację, dlatego przyjmuje się, że ewentualnie może znaleźć ona miejsce w punkcie 6 świadectwa pracy, czyli w informacjach uzupełniających. Pamiętać jednak trzeba, że niedopuszczalne jest zamieszczanie w świadectwie pracy – chodzi tu o wspomniany pkt 6 – jakichkolwiek elementów ocennych pracownika, chociażby dotyczyły one jego pracy i były dla niego korzystne.

W interesie pracodawcy jest także, aby w aktach osobowych przechowywać kopię nowego świadectwa oraz notatkę służbową na temat okoliczności jego wydania. Taka praktyka powinna go uchronić przed ewentualnym zarzutem naruszenia przepisów o wydawaniu świadectw pracy poprzez niezachowanie wymogu z art. 97 par. 1 k.p., tj. obowiązku niezwłocznego wydania tego dokumentu.

Z przepisów nie wynika, jaką datę należy wpisać na nowym świadectwie pracy. Wskazane jest jednak, aby pracodawca sporządził dokument od nowa i opatrzył go datą rzeczywistego wydania.

Warto dodać, że jeżeli pracodawca odmawia wydania świadectwa pracy, pracownik może się domagać nakazania jego wydania w postępowaniu przed sądem pracy (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 18 grudnia 1979 r., sygn. akt I PR 75/79, OSN 1980, nr 6, poz. 125).

Podstawa prawna

Art. 97 par. 1 i 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Par. 1 i 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA