| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest umową pomiędzy stronami stosunku pracy, stanowiącą jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zawarcie tejże umowy polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, zmierzających do wywołania określonych w niej skutków w postaci zakończenia stosunku pracy.

Porozumienie stron umowy o pracę, co do jej rozwiązania jest wyrazem zgodnej woli stron stosunku pracy, która obejmować musi nie tylko chęć rozwiązania stosunku pracy, ale i jego trybu oraz termin. Wskazany przez strony porozumienia sposób rozwiązania umowy, może odbiegać od kodeksowych norm prawa pracy (wyrok Sądu najwyższego z dnia 10 października 2007 roku, w sprawie o sygnaturze II PK 33/2007), jednak pamiętać należy, iż postanowienia umowy o pracę oraz innych aktów kreujących stosunek pracy, nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy. Takie postanowienia bowiem, z mocy prawa są nieważne, a w ich miejsce stosuje się automatycznie przepisy kodeksu pracy. Zawarte przez strony stosunku pracy porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, będzie więc skuteczne, jeśli nie będzie się sprzeciwiać zasadom prawa pracy. Taką nieważną, ze względu na niezgodność z przepisami kodeksu pracy klauzulą umowną, zawartą w umowie o pracę, a dotycząca porozumienia pomiędzy stronami stosunku pracy, będzie dla przykładu klauzula uprawniająca każdą ze stron umowy do jej rozwiązania, ze skutkiem natychmiastowym, bez podania przyczyny, w oparciu o zawarte pomiędzy stronami porozumienie.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »