| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak korzystnie podjąć współpracę z osobą samozatrudnioną

Jak korzystnie podjąć współpracę z osobą samozatrudnioną

Przedsiębiorstwo, które decyduje się na współpracę z osobami samozatrudnionymi, może zyskać znaczne oszczędności na płacowych i pozapłacowych kosztach pracy. Jednak ta forma współpracy jest obarczona pewnym ryzykiem. Jeżeli okaże się, że samozatrudniony w rzeczywistości wykonuje obowiązki w ramach stosunku pracy, zatrudniającemu go przedsiębiorcy grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Z kim podjąć współpracę

Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego, najczęściej lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym będzie podjęcie współpracy z kimś „z zewnątrz”, kto jeszcze nie wykonywał dla niego żadnej pracy. Wynika to z możliwości opłacania przez taką osobę składek ZUS na preferencyjnych zasadach, od obniżonej podstawy wymiaru. Umożliwia to ustalenie między stronami niższej stawki wynagrodzenia (bo niższe są koszty po stronie samozatrudnionego).

Możliwość opłacania niższych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli samodzielną działalność po raz pierwszy lub po długiej przerwie. Z preferencji może skorzystać osoba, która:

  • nie prowadziła pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej,
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej (art. 18a ustawy systemowej).

Taki przedsiębiorca może przez 24 miesiące kalendarzowe opłacać składki ZUS od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia (art. 18a ustawy systemowej). Praca dla byłego lub aktualnego pracodawcy nie może być wykonywana przez cały 2-letni okres korzystania z preferencyjnych zasad oskładkowania. W momencie podjęcia pracy na rzecz swego pracodawcy (pokrywającej się z zakresem obowiązków pracowniczych), samozatrudniony traci przywilej opłacania niższych składek.

Poniższa tabela prezentuje minimalną wysokość zobowiązań składkowych samozatrudnionego przy zastosowaniu ogólnych i preferencyjnych zasad oskładkowania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »