| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Odszkodowanie dla pracodawcy za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy

Odszkodowanie dla pracodawcy za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Jednak w przypadku gdy sąd uzna wypowiedzenie za niezasadne, pracodawcy przysługuje odszkodowanie.

Przykład

Danuta C. pracowała w spółce ADC od ponad 3 lat, jej miesięczne wynagrodzenie wynosiło 1500 zł. We wrześniu 2012 r. zdecydowała się rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, podając jako przyczynę rozwiązania fakt, że pracodawca narusza swoje obowiązki wobec niej, nie zapewniając jej dodatkowej zimowej odzieży roboczej. Spółka uznała, że rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie jest nieuzasadnione, gdyż na stanowisku pracy zajmowanym przez Danutę C. tego rodzaju odzież robocza nie jest konieczna. Spółka wniosła powództwo do sądu o zasądzenie odszkodowania. Sąd, podzielając jej argumenty, zasądził od Danuty C. kwotę 4500 zł, stanowiącą równowartość jej wynagrodzenia za okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Należy zauważyć, że pracodawca może kwestionować istnienie wskazanych przez pracownika podstaw niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę zarówno w ramach wniesionej przez siebie sprawy o wypłatę odszkodowania (na podstawie art. 611 k.p.), jak i w ramach sprawy wniesionej przez pracownika o zasądzenie odszkodowania na podstawie art. 55 § 11 k.p. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w uchwale z 4 marca 1999 r. Tak więc pracodawca ma możliwość także w czasie procesu wytoczonego przez pracownika o odszkodowanie bronić się, wykazując, że w rzeczywistości nie naruszył on swoich podstawowych obowiązków wobec tego pracownika i dochodzić zapłaty odszkodowania. W razie uwzględnienia twierdzeń pracodawcy przez sąd nastąpi oddalenie powództwa pracownika o odszkodowanie i zasądzenie odszkodowania na rzecz pracodawcy.

Przykład

Franciszek P. rozwiązał z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia, podając, że pracodawca nie skierował go na szkolenie z zakresu informatyki, naruszając w ten sposób swoje podstawowe obowiązki względem niego. Następnie wniósł do sądu powództwo, dochodząc od pracodawcy zapłaty odszkodowania. Pracodawca uznał, że rozwiązanie umowy o pracę przez Franciszka P. było bezzasadne i wniósł o oddalenie jego powództwa. Ponadto sam zgłosił powództwo wzajemne, żądając zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania z powodu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez Franciszka P. Sąd podzielił argumenty pracodawcy i zasądził na jego rzecz odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia Franciszka P. za okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Podstawa prawna:

  • art. 55 § 11, art. 611, art. 612 § 1, art. 94 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • uchwała SN z 4 marca 1999 r. (III ZP 3/99, OSNP 1999/17/542),
  • w wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r. (I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK