| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

W związku z planowaną inwestycją ogłosiliśmy nabór kandydatów na stanowisko kierownika budowy. Z jedną z osób wyłonionych spośród kilku ofert zawarliśmy przedwstępną umowę o pracę. Nie od razu doszło do podpisania umowy o pracę ze względu na trwające jeszcze przygotowania i oczekiwanie na finalizację umowy kredytowej. W umowie przedwstępnej uzgodniliśmy kwotę odszkodowania na wypadek wycofania się jednej ze stron z przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę. Na tydzień przed terminem podjęcia zatrudnienia przez tę osobę okazało się, że bank odmówił nam kredytu. Dla nas oznacza to przesunięcie w czasie rozpoczęcia prac. Poinformowaliśmy naszego kandydata, że jesteśmy zmuszeni zerwać umowę przedwstępną. Czy odszkodowanie z tytułu niedotrzymania warunków przedwstępnej umowy o pracę, jakie będziemy zobowiązani wypłacić kandydatowi, podlega opodatkowaniu i składkom na ZUS? Jeśli tak, to jak je rozliczyć?

Umowa przedwstępna ma charakter zobowiązaniowy, co oznacza, że jedna ze stron lub obydwie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy – w omawianym przypadku umowy o pracę. Taka umowa powinna określać istotne elementy właściwej umowy o pracę (art. 389 § 1 k.c.). Zatem strony, w drodze negocjacji, umawiają się co do warunków pracy i płacy przyszłego zatrudnienia. Umowa przedwstępna daje korzyści zarówno przyszłemu pracodawcy, jak i przyszłemu pracownikowi. Przyszły pracodawca zyskuje gwarancję obsadzenia stanowiska właściwą osobą (z odpowiednimi kwalifikacjami, doświadczeniem), a kandydat do pracy – gwarancję podjęcia pożądanej pracy w oznaczonym terminie.

WAŻNE!

Warunki pracy i płacy zawarte w przyszłej umowie o pracę powinny być takie same lub lepsze niż określone w umowie przedwstępnej.

W obrocie gospodarczym takie rozwiązanie przydaje się w sytuacji, gdy jedna ze stron lub obydwie – z różnych względów – nie decydują się od razu na podpisanie umowy o pracę. Powodem zawarcia przedwstępnej umowy o pracę mogą być przyczyny leżące po stronie zakładu pracy, np. proces tworzenia stanowiska pracy, oczekiwanie na uzyskanie pozwolenia czy koncesji, prowadzenie prac kończących uruchomienie nowego oddziału. Z kolei przyszły pracownik może odwlec zawarcie umowy o pracę z powodu pozostawania w stosunku pracy z poprzednim pracodawcą, przeprowadzki z innej miejscowości lub zdobywania uprawnień zawodowych. Umowa przedwstępna daje więc stronom czas na przygotowanie się do nawiązania stosunku pracy.

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, jaką w związku z tym poniosła. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania (art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że mogą się one zabezpieczyć na wypadek niedotrzymania obietnicy podpisania umowy w przyszłości, ustanawiając odszkodowanie.

Zarówno przyszły pracodawca, jak i przyszły pracownik mogą stracić na zerwaniu umowy przedwstępnej. Pracodawca ponownie musiałby szukać kandydata do pracy, a pracownik – nowej posady. Poza tym odszkodowanie ma, po pierwsze, zniechęcić zainteresowane strony do ewentualnego odstąpienia od zawarcia umowy przyrzeczonej, a po drugie, gdy już do tego doszło, zrekompensować wydatki pracodawcy poczynione w związku z przyjęciem do pracy (badania lekarskie, wyposażenie miejsca pracy itp.).

Zagrożenie

Uchylanie się pracodawcy od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę stanowi dla niedoszłego pracownika podstawę do ubiegania się o wypłatę odszkodowania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK