| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wyrok SN z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I PK 29/06

Wyrok SN z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I PK 29/06

  Wejście w życie art. 44a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) przewidującego nawiązanie z ordynatorem umowy o pracę na czas określony nie spowodowało przekształcenia trwających w tej dacie stosunków pracy zawartych na czas nieokreślony w terminowe.  

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy w Katowicach wyrokiem z dnia 31 lipca 2003 r. [...] uchylił wyrok Sądu pierwszej instancji z 21 stycznia 2003 r. i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Dąbrowie Górniczej po ponownym rozpoznaniu sprawy, wyrokiem z dnia 20 grudnia 2004 r. [...] zasądził od pozwanego Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej na rzecz powoda kwotę 7.570,20 zł. z ustawowymi odsetkami od dnia 1 listopada 2002 r. do dnia zapłaty tytułem odszkodowania, ponadto oddalił powództwo w zakresie żądania przywrócenia do pracy. W toku ponownego rozpoznania sprawy strona pozwana wniosła o zasądzenie od niej na rzecz powoda odszkodowania oraz oddalenie powództwa w zakresie żądania przywrócenia do pracy. Sąd Rejonowy ponownie rozpoznając sprawę ustalił, iż konkurs na stanowisko ordynatora, które zajmował powód został rozstrzygnięty w dniu 24 września 1996 roku. W wyniku konkursu, z dniem 1 stycznia 1996 r. powód został zatrudniony na stanowisku ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego, w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Strony przewidywały, iż po okresie kadencji ordynatora powód będzie miał możliwość pozostania na stanowisku w wyniku wygrania kolejnego konkursu, pozostania na innym stanowisku pracy w wyniku zmiany warunków pracy i płacy lub rozwiązania stosunku pracy w wyniku porażki w konkursie. Z dniem 5 grudnia 1997 r. do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej dodano art. 44a. Zgodnie z ust. 5 tego przepisu z kandydatem wybranym w drodze konkursu na stanowisko ordynatora kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej nawiązuje stosunek pracy na podstawie umowy o pracę. W myśl ust. 7 stosunek pracy z kandydatem wybranym na stanowisko określone w ust. 1 nawiązuje się na 6 lat. Okres ten może być przedłużony do 8 lat, jeżeli do osiągnięcia wieku emerytalnego pracownikowi brakuje nie więcej niż 2 lata.

Sąd Rejonowy powołując się na pogląd Z. Kubota (Status ordynatora, Prawo i Medycyna 2001 nr 10, s. 60), iż zawarta z ordynatorem umowa o pracę na czas nieokreślony stała się umową o pracę na okres 6 lat, podniósł że powód w wyniku zmiany stanu prawnego zatrudniony był na czas określony. Kadencja powoda miała upłynąć 1 listopada 2002 r. jednakże okres trwania umowy liczony od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o ZOZ uległ przedłużeniu do 5 grudnia 2003 r. Wypowiedzenie umowy o pracę należało zatem rozpoznawać w kategoriach rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony. Warunkiem wypowiedzenia takiej umowy jest przewidziana przez strony możliwość dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Brak było takiej możliwości w umowie zawartej przez strony, zatem zgodnie z art. 50 § 3 k.p., skoro wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »