reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy - poradnik

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Zmiana wymiaru czasu pracy może także nastąpić w trakcie miesiąca. Przepisy nie określają, jak postępować w takich przypadkach. Wśród ekspertów prawa pracy można spotkać się z dwoma poglądami w tym zakresie. Zgodnie z nimi przy ustalaniu proporcjonalnego urlopu w miesiącu zmiany etatu:

  • przyjmuje się taki wymiar czasu pracy, w którym pracownik przepracuje większość dni, lub
  • należy przyjąć wymiar etatu obowiązujący pracownika pierwszego dnia tego miesiąca.

Który z tych sposobów wyliczenia wymiaru czasu pracy zastosować – zależy zatem od decyzji pracodawcy.

Jak zmiana etatu w trakcie miesiąca wpływa na sposób obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop

Urlop proporcjonalny

Przepisy dotyczące urlopu proporcjonalnego regulują sytuację pracownika, którego stosunek pracy zakończył się w trakcie roku kalendarzowego, jak również jego uprawnienie urlopowe w razie ponownego zatrudnienia u tego samego pracodawcy lub innego, w tym samym lub w innym roku kalendarzowym.

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego – najtrudniejsze problemy z praktyki

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku, w którym ustaje stosunek pracy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy pracownik zdążył już wykorzystać przysługujący mu urlop w całości lub w wymiarze wyższym niż należny za przepracowany okres. Zatem gdy pracownik skorzysta z przysługującego wymiaru urlopu na cały rok w całości, a następnie w tym samym roku zostanie zatrudniony przez innego pracodawcę – nowy pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Czy za czas urlopu wychowawczego przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym

Jeżeli w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, pracownik znów podejmuje pracownicze zatrudnienie, wówczas urlop u nowego pracodawcy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym. W takim przypadku uwzględnia się okres pozostały do końca danego roku kalendarzowego, jeśli nowe zatrudnienie obejmuje czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego. Natomiast gdy nowe zatrudnienie nie obejmuje okresu do końca danego roku kalendarzowego, urlop przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Ta zasada jest stosowana odpowiednio do pracownika, który podejmuje pracę u kolejnego pracodawcy w innym roku niż ten, w którym ustał stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

reklama

Czytaj także

Autor:

prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy, autor wielu artykułów i komentarzy z tej dziedziny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama