reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy - poradnik

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Uwzględniając obecne wymiary urlopu wypoczynkowego oraz biorąc pod uwagę, że urlop uzupełniający jest różnicą między urlopem nowo nabytym a wykorzystanym przez pracownika urlopem w niższym wymiarze, należy przyjąć, że wymiar urlopu uzupełniającego wynosi 6 dni.

Jeżeli przed nadejściem terminu nabycia prawa do urlopu w wyższym wymiarze pracownik nie wykorzystał urlopu w niższym wymiarze, wówczas prawo do urlopu uzupełniającego nie powstanie. Pracownik będzie miał prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Wymiar urlopu w przypadku równoległego zatrudnienia

Pracownikowi pozostającemu w dwóch lub więcej stosunkach pracy należy ustalić urlop dla każdego stosunku pracy osobno. Trzeba pamiętać, że do okresu zatrudnienia, od którego zależą zarówno prawo do urlopu, jak i jego wymiar, wlicza się również okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego, jeżeli z pracownikiem zawarto dwie umowy o pracę

Wymiar urlopu młodocianego

Uprawnienia urlopowe młodocianych różnią się od tych, które dotyczą pozostałych pracowników. Zasadą jest, że pracownik młodociany nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy. Wymiar pierwszego urlopu wynosi 12 dni roboczych.

Czy trzeba udzielić urlopu bezpłatnego w okresie ferii młodocianemu, który nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi młodocianemu w trakcie ferii zimowych

Uprawnienie do kolejnych urlopów wypoczynkowych jest przez młodocianych uzyskiwane w każdym kolejnym roku kalendarzowym, począwszy od 1 stycznia danego roku, pod warunkiem że młodociany w dalszym ciągu ma status pracownika młodocianego. Wymiar kolejnego urlopu wynosi 26 dni roboczych i pozostaje na tym poziomie do roku, w którym młodociany ukończy 18 lat.

W roku kalendarzowym, w którym młodociany ukończy 18 lat, nabywa prawo do urlopu w wymiarze zredukowanym – z 26 do 20 dni – w sytuacji gdy prawo do urlopu zostało uzyskane przed osiągnięciem pełnoletności.

Prawo do urlopów dodatkowych

Na podstawie przepisów szczególnych określone grupy pracowników mają dodatkowe uprawnienia urlopowe. Mogą one przysługiwać w wyższym niż przewidziany w Kodeksie pracy wymiarze urlopu lub jako urlop dodatkowy, należny obok urlopu wynikającego z przepisów powszechnie obowiązujących w tym zakresie.

Kiedy pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego

reklama

Czytaj także

Autor:

prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy, autor wielu artykułów i komentarzy z tej dziedziny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama