| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie

Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 bądź 26 dni rocznie w zależności od stażu pracy. Jak obliczyć wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie? Jak do stażu urlopowego wliczać okresy nauki? Jakie inne okresy należy brać pod uwagę przy wyliczaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego?

Czasami zdarza się, że pracownik w tym samym okresie uczył się i pracował. Wtedy do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, należy wliczać albo okres nauki, albo okres pracy, w zależności od tego, który wariant jest korzystniejszy dla pracownika (art. 155 § 2 k.p.).

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Pracownik po ukończeniu liceum ogólnokształcącego od 1 października 2010 r. podjął swoje pierwsze zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, które kontynuuje do chwili obecnej. 1 października 2010 r. rozpoczął też 5-letnie studia wyższe. W połowie lipca 2015 r. planuje obronę pracy magisterskiej. W tej sytuacji korzystniejsze dla pracownika jest wliczanie do stażu pracy, wpływającego na wymiar jego urlopu, okresu zatrudnienia, w którym równolegle była pobierana nauka. Uwzględniając 4 lata szkoły średniej oraz 5 lat zatrudnienia, 30 września 2015 r. pracownik osiągnie ogółem 9-letni staż pracy, a 10-letni (uprawniający do wyższego wymiaru urlopu) 30 września 2016 r. Uwzględniając 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej w lipcu 2015 r. pracownik miałby do przepracowania 2 lata, aby osiągnąć 10-letni okres zatrudnienia. Wyższy wymiar urlopu pracownik osiągnąłby wówczas w lipcu 2017 r. W tym przypadku zaliczenie okresu pracy do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, jest korzystniejsze od zaliczenia 8 lat nauki.

Okresy nauki należy udokumentować świadectwem lub dyplomem wydanym przez daną szkołę, ewentualnie duplikatem wydanym zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Oryginał dokumentu pracownik okazuje do wglądu pracodawcy, który przechowuje w jego aktach osobowych kserokopię tego dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Pracownik zatrudniony od 1 marca 2015 r. legitymuje się:

  • świadectwem ukończenia liceum ogólnokształcącego,
  • świadectwem pracy dokumentującym 4 lata pracy na podstawie umowy o pracę,
  • wpisem w książeczce wojskowej o odbyciu służby zasadniczej trwającej 1 rok,
  • zaświadczeniem o wykonywaniu przez 2 lata zatrudnienia na podstawie umowy o dzieło,
  • zaświadczeniem o 5-letnim okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaliczeniu do stażu urlopowego podlegają w tym przypadku: szkoła, okres wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, służba wojskowa oraz aktualne zatrudnienie. Okresów pracy na podstawie umowy o dzieło i prowadzenia działalności gospodarczej nie można zaliczyć do stażu urlopowego. Pracownik będzie posiadał na koniec czerwca 2015 r. staż urlopowy wynoszący ogółem 9 lat i 4 miesiące, co będzie go uprawniać do urlopu w wymiarze 20 dni.

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »