| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Państwa pracownica prawo do urlopu wypoczynkowego za 2013 r. nabyła 1 stycznia tego roku, kiedy przebywała na urlopie wypoczynkowym. Pracownicy przebywający na urlopie wypoczynkowym nabywają bowiem za ten okres prawo do urlopu wypoczynkowego. Za 2013 r. pracownicy będzie przysługiwać prawo do urlopu w pełnym wymiarze, tj. 26 dni lub 20 dni. Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego następuje w przypadku, gdy pracownik powraca z takiego urlopu w następnym roku niż rok, w którym rozpoczął ten urlop.

Pracownik korzystał z urlopu wychowawczego od 20 stycznia 2013 r. do 14 kwietnia 2014 r. Za 2013 r. pracownik nabył prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni) 1 stycznia 2013 r. Natomiast za 2014 r. pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia 2014 r., ponieważ korzystał wtedy z urlopu wychowawczego i w tym czasie jego prawa i obowiązki były zawieszone. Pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego dopiero po powrocie do pracy z tego urlopu – w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, czyli za okres od kwietnia do grudnia 2014 r., a więc 9/12 z przysługujących mu 20 albo 26 dni urlopu.

Od 1 października 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące naliczania urlopu wypoczynkowego dla osób powracających po urlopie wychowawczym. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli okres urlopu wychowawczego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu (art. 1552 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze, bez pomniejszania go o okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w której urlop wychowawczy rozpoczyna się po 1 stycznia danego roku, a więc po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego, a pracownik powraca do pracy w tym samym roku.

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego od 1 marca do 15 czerwca 2014 r. Pracownica za 2014 r. nabyła prawo do pełnego 26-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego i do dnia rozpoczęcia urlopu wychowawczego wykorzystała 6 dni tego urlopu. Po zakończeniu urlopu wychowawczego – w tym samym roku kalendarzowym, w którym urlop ten się rozpoczął – pracownica nadal będzie uprawniona do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Wymiar jej urlopu nie zostanie obniżony proporcjonalnie za okres nieobecności.

Jeżeli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym przez cały rok kalendarzowy, to za ten rok nie nabywa on prawa do urlopu wypoczynkowego. Jeśli więc w omawianym przypadku pracownica będzie przebywała na urlopie wychowawczym przez cały 2014 r., to za ten rok nie nabędzie ona prawa do urlopu proporcjonalnego (1 stycznia 2014 r. miała status osoby na urlopie wychowawczym i przebywała na nim przez cały rok).

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Podstawa prawna:

  • art. 152, art. 154 § 1, art. 1552, art. 161, art. 168, art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • art. 2 ust. 2 ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy – Dz.U. z 2013 r., poz. 1028

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Czytaj także

Autor:

prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego, doktorantka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, autorka licznych publikacji prawniczych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »