| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej. Pracownicy młodociani mogą natomiast liczyć na 26 dni urlopu już po roku pracy.

Warto wiedzieć, że do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego nie wlicza się ani okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych (wyrok SN z 15 czerwca 1993 r., I PR 3/93, PiZS 1993 nr 12, s. 80), ani okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim.

Dni urlopu

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Oznacza to, że, dni wolne od pracy nie wchodzą do urlopu. Co ważne dniami pracy mogą być także niedziele i święta, jeżeli pracownik wykonuje w te dni pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy.

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Przy udzielaniu urlopu należy pamiętać przede wszystkim o zasadzie, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Pracownicy młodociani

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracowników młodocianych jest korzystniejszy niż pozostałych pracowników. Zgodnie z przepisami młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do 26 dni urlopu, natomiast w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, pod warunkiem, że prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. Ustawodawca przewidział również dla młodocianego uczęszczającego do szkoły urlop w okresie ferii szkolnych.

Prawo do urlopu - najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK