| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych – najczęstsze problemy z praktyki

Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych – najczęstsze problemy z praktyki

Prawidłowe ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego i jego udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy, gdyż nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od jednego do trzydziestu tysięcy złotych.

Jak prawidłowo udzielić urlopu i ustalić jego wymiar

Aby prawidło udzielać urlopu wypoczynkowego i ustalać jego wymiar, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Podstawowe zasady udzielania i naliczania urlopu wypoczynkowego

Zasada 1

Urlopu udzielamy na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy, np. pracownik złożył wniosek urlopowy na kolejne 14 dni kalendarzowe. W pierwszym tygodniu pracę miał zaplanowaną od poniedziałku do piątku, a następnie w poniedziałek i od środy do piątku. Faktycznie urlop ma przez 9 dni, gdyż zgodnie z rozkładem czasu pracy jeden z wtorków, soboty i niedziele są jego dniami wolnymi.

Zasada 2

Urlopu udzielamy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy, np. pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy. W poniedziałek ma zaplanowane 10 godzin pracy, we wtorek 8 godzin pracy. Pracownik złożył wniosek urlopowy na 2 dni – poniedziałek i wtorek. Z puli urlopowej odejmujemy pracownikowi 18 godzin. Udzielenie urlopu w wymiarze mniejszym niż dobowy jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy pozostała pracownikowi część urlopu jest niższa niż jego dobowy wymiar czasu pracy w dniu, na który ma być udzielony urlop, np. pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu na poniedziałek, gdzie zgodnie rozkładem czasu pracy ma zaplanowane 10 godzin pracy. Ponieważ pracownikowi pozostało tylko 8 godzin urlopu, udzielamy pracownikowi urlopu tylko na 8 godzin.

Zasada 3

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia.

Zasada 4

Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca.

Zasada 5

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w pierwszym roku zatrudnienia nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Zasada 6

Przepisy wewnątrzzakładowe w zakresie urlopów nie mogą być mniej korzystne niż przepisy prawa powszechnie obowiązujące.

Zasada 7

Urlopu niewykorzystanego przez pracownika w danym roku kalendarzowym należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »