| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych – najczęstsze problemy z praktyki

Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych – najczęstsze problemy z praktyki

Prawidłowe ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego i jego udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy, gdyż nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od jednego do trzydziestu tysięcy złotych.

PRZYKŁAD 

Pracownik w kwietniu 2013 r. nabył prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Umowa o pracę z pracownikiem ulega rozwiązaniu w lipcu 2013 r. Obliczając wymiar urlopu, za podstawę wymiaru przyjmujemy 26 dni. Pracownikowi proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w 2013 r. przysługuje 16 dni urlopu wypoczynkowego, tj. 7 miesięcy zatrudnienia z 12 miesięcy kalendarzowych (7/12) z wymiaru 26 dni urlopu w roku kalendarzowym = 15,16 dni urlopu, po zaokrągleniu 16 dni urlopu. 

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie zatrudnienia a wymiar urlopu

Jeśli w danym roku kalendarzowym zmianie ulega wymiar czasu pracy pracownika, wymiar urlopu należy przeliczyć odrębnie dla każdego wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik był zatrudniony. 

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony od stycznia do kwietnia 2013 r. w wymiarze 1/2 etatu, natomiast od maja w wymiarze 3/4 etatu. Pracownik posiada 12-letni staż pracy. W takiej sytuacji osobno liczymy wymiar urlopu za okres od stycznia do kwietnia br. (4 miesiące) w wymiarze 1/2 i osobno od maja do końca roku (8 miesięcy) w wymiarze 3/4 etatu:

  • 1/2 etatu z 26 dni urlopu = 13 dni – (wymiar urlopu przysługujący za cały rok),
  • 4 miesiące z 12 miesięcy kalendarzowych (4/12) z wymiaru 13 dni urlopu w roku kalendarzowym = 4,33 dni, w zaokrągleniu 5 dni (4/12 z 13 dni).

Następnie liczymy urlop z wymiaru 3/4 etatu:

  • 3/4 etatu z 26 dni urlopu = 19,5 dni, w zaokrągleniu 20 dni – (wymiar urlopu przysługujący za cały rok),
  • 8 miesięcy z 12 miesięcy kalendarzowych (8/12) z wymiaru 20 dni w roku kalendarzowym = 13,33 dni, w zaokrągleniu 14 dni (8/12 z 20 dni).

Pracownikowi przysługuje 5 + 14 = 19 dni urlopu wypoczynkowego (152 godziny). 

Jeżeli pracownik zmieni wymiar czasu pracy w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc przyjmujemy wymiar urlopu, jaki mu przysługiwał, gdy rozpoczynał pracę w tym miesiącu. 

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pełny etat zmienił wymiar etatu od 15 lipca br. na 3/4 etatu. W takim przypadku za lipiec br. pracownikowi należy naliczyć urlop wypoczynkowy z pełnego etatu. Za lipiec br. będzie miał zatem prawo do 1,66 dnia, po zaokrągleniu do 2 dni (w przy wymiarze 20 dni) lub 2,16 dnia, po zaokrągleniu do 3 dni (przy wymiarze 26 dni).

Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu należnego pracownikowi w danym roku kalendarzowym jest proporcjonalny do okresu zatrudnienia.

W sytuacji gdy w danym roku kalendarzowym pracownik rozwiązuje stosunek pracy z jednym pracodawcą i nawiązuje z kolejnym, pracownikowi przysługuje urlop u pierwszego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia, a u drugiego w wymiarze pozostałym do końca roku kalendarzowego (jeżeli pracownik będzie pozostawał w zatrudnieniu do końca roku) bądź w wymiarze proporcjonalnym (jeżeli pracownik nie będzie pozostawał w zatrudnieniu do końca roku).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »