| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego zależy od niego samego i od dobrej woli pracodawcy. Kwestia dopuszczalności urlopu bezpłatnego oraz zasady jego udzielania zostały określone w kodeksie pracy.

Możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego

W przypadku, gdy pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, może zastrzec sobie prawo do odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Przyczyny te powinny zostać przez strony sprecyzowane. Sytuacja w której pracownik nie powróci do pracy, mimo odwołania go z urlopu z ważnych przyczyn, może być uznana za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie, może się przyczynić do wypowiedzenia mu umowy o prace z jego winy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego

Za zgoda pracownika wyrażoną na piśmie, pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Do udzielenia urlopu bezpłatnego na szczególnych zasadach dochodzi na mocy porozumienia zawartego między pracodawcami, w którym wskazują oni między innymi okres wykonywani pracy przez pracownika u jednego z nich, a co za tym idzie, okres urlopu bezpłatnego. Warunkiem koniecznym dla skuteczności udzielenia takiego urlopu, jest pisemna zgoda pracownika. Takie porozumienie pomiędzy pracodawcami często jest wykorzystywane w czasie przejściowych problemów ekonomicznych jednego z pracodawców. Pracodawca, który „odstępuje” pracownika, jest bowiem zwolniony z wypłacania mu wynagrodzenia przez czas trwania urlopu bezpłatnego, unikając jednocześnie rozwiązania umowy z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących.

Zobacz koniecznie: Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Okres urlopu bezpłatnego udzielonego na szczególnych zasadach wskazanych powyżej, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »