| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Zatrudniliśmy pracownika na czas określony od 1 marca do 30 listopada 2011 r. Czy za ten okres pracy pracownikowi przysługują 3 czy 4 dni urlopu na żądanie? W styczniu i lutym tego roku pracownik nigdzie nie pracował. Teraz chce skorzystać u nas z 4 dni urlopu na żądanie.

W omawianej sytuacji nie jest istotne, z jakiego powodu pracownik nie wykorzystał wcześniej urlopu na żądanie – czy dlatego, że nie pozostawał wcześniej w zatrudnieniu, czy że wykorzystał urlop zgodnie z planem urlopów albo na swój wniosek, ale nie w trybie urlopu na żądanie. Pracownik nie może wykorzystać pełnego 4-dniowego wymiaru urlopu na żądanie, jeżeli nie ma w ogóle prawa do minimum 4 dni urlopu albo wykorzystał już ten urlop u poprzedniego pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracownik ma podjąć pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 grudnia 2011 r. W poprzednim zatrudnieniu, które zakończyło się 30 września 2011 r., nie korzystał w ogóle z urlopu w naturze, ale otrzymał ekwiwalent pieniężny. Pracownik ma 8-letni staż pracy, który uprawnia go do 20 dni urlopu w skali roku. Ten pracownik nie może skorzystać w grudniu z 4 dni urlopu na żądanie, gdyż za 2011 r. ma u tego pracodawcy prawo jedynie do 2 dni urlopu wypoczynkowego (1/12 z 20 dni, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia). Natomiast przysługujące mu 2 dni urlopu może wykorzystać w trybie „na żądanie”.

Limit 4 dni urlopu na żądanie w skali roku kalendarzowego dotyczy tylko kolejnych stosunków pracy, a nie jednoczesnych. W przypadku pozostawania jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy wszystkie prawa i obowiązki pracownicze, w tym także prawo do urlopu wypoczynkowego, są ustalane odrębnie w każdym z tych stosunków.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony u jednego pracodawcy od kilkunastu lat. Od 1 października 2011 r. podjął dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy (na okres do 30 czerwca 2012 r.) Pracownik może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie zarówno u pierwszego, jak i u drugiego pracodawcy, ponieważ zatrudnienie u drugiego pracodawcy nie jest kolejne, ale równoległe z zatrudnieniem u pierwszego pracodawcy (zatrudnienie u pierwszego pracodawcy nie zakończyło się, lecz jest kontynuowane). Dotyczy to nie tylko 2011 r., ale i 2012 r.

Za urlop udzielony na żądanie należy odjąć pracownikowi z limitu urlopowego tyle godzin, ile był zobowiązany przepracować tego dnia zgodnie z harmonogramem. Zawsze będzie to jednak tylko 1 dzień urlopu udzielonego na żądanie. Nie będzie on zatem za każdym razem odpowiadał 8 godzinom urlopu. Jeżeli np. harmonogram pracy przewiduje dla pracownika 12 godzin pracy w dniach, w których korzystał z urlopu na żądanie, to pracownik w całym roku może skorzystać nawet z 48 godzin urlopu udzielonego na żądanie (12 godzin x 4 dni).

● art. 154, art. 1551, art. 1553, art. 163 § 1, art. 1672, art. 1673 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK