| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

U Państwa pracownica ma prawo do urlopu jedynie za sierpień i wrzesień, ponieważ umowa o pracę została zawarta do 30 września br. Przysługuje jej więc jedynie 5 dni urlopu (2/12 z 26 dni) za okres pracy u Państwa. Jeżeli umowa zostanie przedłużona, pracownica nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie za kolejny okres zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona na czas określony od 1 stycznia do 1 lipca 2010 r. Od 2 lipca br. podjęła pracę u następnego pracodawcy. Mimo że u swojego dotychczasowego pracodawcy pracowała w lipcu br. tylko 1 dzień, to powinien on udzielić jej urlopu wypoczynkowego za lipiec. Kolejny pracodawca nalicza jej urlop wypoczynkowy proporcjonalnie od 1 sierpnia br.

Gdyby pracownica wykorzystała urlop u poprzedniego pracodawcy w wyższym wymiarze niż jej faktycznie przysługiwał, to wówczas urlop, jaki przysługuje jej za okres pracy u Państwa, należałoby obniżyć o te dni urlopu, które zostały wykorzystane w nadmiarze u poprzedniego pracodawcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownicy nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w danym roku u wszystkich pracodawców (art. 1551 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 153, art. 1551, art. 1552a Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 k.p.) pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych. (Uchwała Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1997 r., III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »