| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wynagrodzenie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym

Wynagrodzenie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym

Do ustalenia uprawnień płacowych pracownika powracającego z urlopu wychowawczego za punkt odniesienia należy przyjmować zarobki pracownika zajmującego w dniu powrotu do pracy korzystającego z urlopu wychowawczego to samo stanowisko, co powracający pracownik przed urlopem (wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07)

Konieczność zachowania nie tylko wynagrodzenia, ale i stanowiska dla pracownika powracającego z urlopu wychowawczego wynika także z prawa europejskiego. Dyrektywa z 19 czerwca 1996 r. (96/34/WE) - Porozumienie ramowe dotyczące urlopu rodzicielskiego zawarte przez UNICE, CEEP i ETUC, w klauzuli 2.5 stanowi, że po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracownicy mają prawo powrotu do pracy na to samo miejsce pracy, lub jeżeli nie jest to możliwe, do pracy równorzędnej lub podobnej, zgodnej z umową o pracę lub stosunkiem zatrudnienia. Natomiast w myśl klauzuli 2.6 Porozumienia, uprawnienia nabyte lub nabywane przez pracownika w chwili rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego są zachowane w niezmienionej formie do zakończenia urlopu rodzicielskiego. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego uprawnienia te mają zastosowanie ze wszystkimi zmianami wynikającymi z prawa krajowego, układów zbiorowych pracy lub praktyki. Powyższe oznacza, że pozwany powinien zagwarantować powódce po powrocie z urlopu wychowawczego wynagrodzenie nie niższe od tego, jakie przysługiwało w dniu podjęcia przez nią pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem. Sąd wskazał, że za punkt odniesienia należy przyjąć zarobki pracownicy zajmującej w dniu powrotu powódki do pracy to samo stanowisko co Anna J. przed urlopem. Tożsamość stanowisk: zajmowanego przez powódkę przed urlopem i zajmowanego przez Małgorzatę Ł. w dniu powrotu Anny J. do pracy, nie budzi wątpliwości i nie może być kwestionowana.

Wobec braku u pozwanego przepisów regulujących zasady wynagradzania (w kancelarii nie obowiązywał regulamin wynagradzania), należało uwzględnić - tak jak stanowi klauzula 2.6 Porozumienia - prawo do wynagrodzenia w określonej wysokości, wynikające z praktyki pracodawcy. Jest to w takiej sytuacji jedyny wzorzec do porównań - stwierdził w konkluzji sąd.

Michał Culepa

specjalista w zakresie spraw pracowniczych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK