| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy - problemy w stosowaniu przepisów

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy - problemy w stosowaniu przepisów

Prawo do urlopu wychowawczego zostało uregulowane w art. 186 Kodeksu pracy. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.

Wnioskodawca o jedno lub drugie uprawnienie składa w stosownym terminie odpowiednio skonstruowane podanie (wniosek ). Ustawodawca nie przewidział żadnych wymogów formalnych dotyczących wnioskowania, które miałyby uwzględniać wpływ jednego uprawnienia na drugie.

Należałoby również zadać pytanie, czy pracownik korzystający z obniżenia wymiaru czasu pracy może być (ma być) traktowany jako osoba korzystająca z urlopu wychowawczego ze wszystkimi tego konsekwencjami?

Na tak postawione pytania trudno w piśmiennictwie znaleźć jednoznaczne odpowiedzi. Nie pomaga to pracodawcom w stosowaniu tych przepisów.

Poniżej kilka wyjaśnień zaprezentowanych w doktrynie, które niestety nie są jednolite w przekazie.

Jaśkowski Kazimierz, Komentarz aktualizowany do Kodeksu Pracy. Komentarz aktualizowany do Kodeksu pracy. LEX/el. 2016

(…) Okres, w którym pracownik korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy konsumuje okres, w którym pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego. Innymi słowy, wymiar urlopu wychowawczego skraca się o okres korzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 § 1 (…)

Baran Krzysztof W. (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. III Kodeks pracy. Komentarz, wyd. III, WK 2016

(…) Zaważywszy jednak, że obniżenie wymiaru czasu pracy uzupełnia tylko prawo do urlopu wychowawczego, trzeba uznać, iż łączny okres korzystania z urlopu wychowawczego i z obniżenia wymiaru czasu pracy nie powinien przekraczać okresu trwania urlopu wychowawczego, tj. 35 (36) miesięcy (…)

Elżbieta Szemplińska (Konsultacje i wyjaśnienia, PiZS. 2004.11.42, LEX 45342/1)

(…) z powołanego przepisu (art. 1867 k.p.) również nie wynika zakaz – w razie skorzystania ze zmniejszenia wymiaru czasu pracy – korzystania następnie z urlopu wychowawczego. Sam fakt świadczenia pracy w niepełnym wymiarze nie ogranicza w najmniejszym stopniu prawa pracownika do urlopu wychowawczego.

Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.10.2014

(…) prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego, aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego. Natomiast z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. pracownik będzie korzystał przez okres, w którym będzie spełniał ustawowe warunki uprawniające go do urlopu wychowawczego. (…)

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »