| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik będąc na wypowiedzeniu złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika?

Urlop ojcowski na wypowiedzeniu

Przypomnieć należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracownika a nie jego obowiązkiem. Oznacza to, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Co jednak w przypadku, gdy pracownik – ojciec otrzyma od pracodawcy wypowiedzenie i chciałby wykorzystać w tym czasie urlop ojcowski.

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Ma 1 – miesięczny okres wypowiedzenia, złożył w tym czasie wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego.

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

W okresie wypowiedzenia pracujący ojciec w dalszym ciągu posiada status pracownika. Nie ma więc przeszkód, by w okresie wypowiedzenia mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Pracownik nadal może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, przy czym muszą być spełnione warunki do uzyskania tego urlopu, czyli dziecko nie skończyło 24 miesiąca życia, wniosek został złożony z zachowaniem terminu.

Podstawa prawna:

- art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2010 r. Nr 77, poz. 512, ze zm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK