| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

W efekcie pracodawcy skłonni są uznawać, że – z ich punktu widzenia – zmiany mają charakter pozorny.

Zalety

● Uproszczenie systemu urlopów związanych z rodzicielstwem poprzez likwidację jednego z rodzajów.

Wady

● Skomplikowanie konstrukcji urlopów rodzicielskich.

● Odmienne traktowanie pierwszej i następnych części urlopu rodzicielskiego.

● Konieczność aktualizacji wiedzy i oprogramowania.

● Nieproporcjonalność zmian do korzyści.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wydłuży okres urlopu

W chwili obecnej pracownik może być „rodzicem na pół etatu” podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego – w okresie tym można bowiem łączyć sprawowanie opieki z pracą maksymalnie w połowie wymiaru czasu pracy. W takim przypadku zatrudniony otrzymuje proporcjonalną wysokość zasiłku macierzyńskiego. Wchłonięcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego przez urlop rodzicielski nie zmieni tej możliwości – pracownik wciąż będzie mógł podjąć pracę w takim samym okresie i wymiarze, jak dotychczas. Pojawia się jednak duża nowość wymagająca od pracodawcy dokonywania dość skomplikowanych wyliczeń.

W przypadku łączenia korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

1) 64 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,

2) 68 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie,

- przy czym okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. W przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego.

Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop ten zostanie proporcjonalnie wydłużony, odnosi się do okresu urlopu rodzicielskiego, podczas którego pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy tylko u pracodawcy udzielającego tego urlopu

Czytaj także

Eksperci:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku/fot. Fotolia
Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku/fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »