| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Ponadto urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

● upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Załóżmy, że pracownik w lutym 2016 r. przyjmie na wychowanie dziecko w wieku 3 lat i wystąpi do sądu rodzinno-opiekuńczego z wnioskiem o adopcję. W związku z tym skorzysta z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Pracownik ten może nie być natomiast uprawniony bezpośrednio po urlopie rodzicielskim do skorzystania z urlopu ojcowskiego. Warunkiem skorzystania z urlopu ojcowskiego będzie uzyskanie przez pracownika postanowienia sądu o ustaleniu go prawnym opiekunem dziecka. W takim przypadku będzie mógł w ciągu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jedynym ograniczeniem będzie wiek dziecka (do 7 lub 10 lat).

Dotychczas z urlopu ojcowskiego można skorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia lub – w przypadku rodziców adopcyjnych – do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nadal nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Zostań naszym ekspertem!

Urlop ojcowski nadal na pisemny wniosek pracownika

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Termin na złożenie wniosku o urlop ojcowski nie uległ zmianie. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku, określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw pracy (na dzień oddania artykułu do druku nie wydano takiego rozporządzenia). Obecnie pracodawca może żądać skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub odpowiednio prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka lub kopii tych dokumentów, potwierdzonych przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Oprócz tego może żądać oświadczenia pracownika, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »