REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego. /Fot. Fotolia
Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nawet gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jakie są warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego?

Osobą uprawnioną do urlopu ojcowskiego jest ojciec dziecka będący pracownikiem. Urlop ten przysługuje więc ojcu dziecka zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy. Nie mają do niego prawa osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzące działalność gospodarczą. Za czas urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% wynagrodzenia.

Autopromocja

Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje do:

  • ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia,
  • upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu – nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Przepisy nie uzależniają prawa do urlopu ojcowskiego od korzystania przez rodziców (opiekunów) dziecka z innych form urlopów związanych z rodzicielstwem.

Polecamy: WSKAŹNIKI: Wynagrodzenie młodocianych

U tego samego pracodawcy są zatrudnieni matka i ojciec dziecka. Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Pracownik–ojciec wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Pracodawca odmówił, stwierdzając, że skoro matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, to dziecko ma zapewnioną opiekę. Postępowanie pracodawcy nie jest w tym przypadku prawidłowe. Nie można bowiem uzależniać udzielenia urlopu ojcowskiego od tego, czy dziecko ma zapewnioną opiekę przez drugiego rodzica, czy nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy nie definiują zwrotu „ojciec wychowujący dziecko”. Można jednak przyjąć, że wychowywanie dziecka wiąże się z istnieniem władzy rodzicielskiej zarówno w sferze formalnej, jak i w jej faktycznym sprawowaniu. W sytuacji gdy pracownik–ojciec jest jej pozbawiony, trudno mówić o wychowywaniu dziecka. Należy więc uznać, że w takim przypadku urlop ojcowski nie będzie przysługiwał. Problem może pojawić się wówczas, gdy rodzice dziecka pozostają w separacji. Formalnie nie ma wynikającego z przepisów zakazu korzystania z urlopu ojcowskiego przez ojca będącego w separacji z matką dziecka, jeżeli sprawuje on czynny udział w wychowywaniu dziecka.

Urlop ojcowski - wniosek

Pracownik–ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej i tym samym niewychowujący dziecka, nie ma prawa do urlopu ojcowskiego.

Wniosek pracownika

Udzielenie urlopu ojcowskiego poprzedza złożenie przez pracownika wniosku. Pracownik, chcąc skorzystać z takiego urlopu, powinien złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). W sytuacji gdy między datą złożenia wniosku a wskazanym terminem rozpoczęcia urlopu ojcowskiego nie został zachowany 7-dniowy termin, pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu w terminie wynikającym z wniosku. Jedynie może to zrobić z własnej woli.

Wniosek pracownika obowiązkowo powinien mieć formę pisemną. Nie można zatem wnioskować o urlop ojcowski w trakcie rozmowy telefonicznej, wysyłając wiadomość sms czy wykorzystując pocztę elektroniczną.

Forum Kadry

Wzór wniosku o urlop ojcowski

infoRgrafika

Kwestią istotną z punktu widzenia stron stosunku pracy jest odpowiedź na pytanie, czy pracodawca może odmówić ojcu dziecka udzielenia urlopu ojcowskiego, np. w ocenie pracodawcy z ważnych względów organizacyjnych. Należy uznać, że prawidłowo złożony przez pracownika wniosek ze wskazanym terminem urlopu ojcowskiego wiąże pracodawcę niezależnie od faktu, w jakim stopniu nieobecność pracownika przyczynia się do trudności organizacyjnych w zakładzie pracy.

Pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w pełnym wymiarze w terminie od 1 sierpnia 2014 r. w celu sprawowania opieki nad swoim 6-miesięcznym dzieckiem. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu we wskazanym we wniosku terminie, argumentując, że w związku z sezonem urlopowym musi mieć pełną obsadę stanowisk. Pracodawca zaproponował pracownikowi inny termin na wykorzystanie urlopu ojcowskiego, uwzględniając potrzebę zapewnienia prawidłowego toku pracy w zakładzie. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, gdy pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego, a następnie uznał, że obecność pracownika w zakładzie jest niezbędna. Mimo że w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik nie wykonuje pracy, omawiany urlop nie może być utożsamiany z urlopem wypoczynkowym. Nie można zatem uznać, że skoro przepis dotyczący urlopu ojcowskiego nie zawiera regulacji odnoszącej się do możliwości odwołania pracownika z tego rodzaju urlopu, to pracodawca może posiłkowo zastosować zasadę odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Pracodawca zatrudnia w dziale kadrowo-płacowym 3 pracowników, w tym 1 na stanowisku kierowniczym. Pracownicy w typowych sytuacjach mają zbliżony zakres obowiązków i zastępują się nawzajem podczas nieobecności jednego z nich. Pracodawca udzielił jednemu z pracowników urlopu ojcowskiego zgodnie z jego wnioskiem. W czasie gdy pracownik korzystał z urlopu, drugi pracownik zachorował. W związku z zaistniałą sytuacją pracodawca postanowił odwołać pracownika–ojca z urlopu ojcowskiego, powołując się na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania przez niego urlopu. Pracownik odmówił stawienia się do pracy. Pracodawca postanowił zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naruszenia obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Pracodawca nie miał prawa zwolnić pracownika z pracy – tym bardziej dyscyplinarnie. Wynika to z tego, że polecenie przerwania urlopu i stawienia się w zakładzie pracy było bezprawne. Pracownik nie miał podstaw do przerywania urlopu w sytuacji, gdy nie zobowiązuje go do tego żaden przepis.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu ojcowskiego w terminach wskazanych przez przepisy prawa pracy, wówczas uprawnienie do jego wykorzystania bezpowrotnie przepada. W związku z nieskorzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownikowi nie należy się ekwiwalent pieniężny.

Wymiar urlopu ojcowskiego oraz jego udzielenie

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. W stosunku do tego rodzaju urlopu stosuje się zasadę, która obowiązuje przy udzielaniu podstawowego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W związku z tym należy przyjąć, że tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym, wliczając do jego wymiaru niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli zatem pracownik–ojciec będzie wnioskował o urlop w pełnym wymiarze, będzie on wynosił 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracownik we wniosku o urlop ojcowski wskazał, że zamierza wykorzystać urlop w pełnym wymiarze od 19 sierpnia 2014 r. (wtorek). Pracodawca odmówił, argumentując, że skoro urlop będzie wynosił pełne 2 tygodnie, powinien się rozpocząć od 18 sierpnia, czyli od poniedziałku. W ocenie pracodawcy nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której urlop ojcowski w pełnym wymiarze obejmuje 3 tygodnie kalendarzowe. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Niezależnie od braku możliwości odmówienia udzielenia urlopu pracodawca powinien mieć na uwadze, że 7 czy 14 dni kalendarzowych urlopu ojcowskiego nie musi zaczynać się w pierwszym dniu tygodnia, jakim jest poniedziałek. Biorąc pod uwagę, że chodzi o kolejne 7 czy 14 dni nie ma żadnych przeszkód, aby urlop ojcowski rozpoczynał swój bieg np. w połowie tygodnia i kończył się w połowie kolejnego tygodnia.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Wymiar urlopu w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka

Nie można wykluczyć sytuacji, gdy pracownik zostanie ojcem 2 lub większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Powstaje wówczas pytanie, czy wymiar urlopu ojcowskiego ulegnie zwiększeniu w związku z urodzeniem się więcej niż 1 dziecka. W przypadku urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) w takiej sytuacji dochodzi do zwiększenia wymiaru urlopu. Zasada ta nie maKodeks pracy nie dokonuje różnicowania w zakresie wymiaru tego urlopu przyjmując za kryterium liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że ustawodawca określił w sposób sztywny wymiar urlopu ojcowskiego, który bez względu na dodatkowe okoliczności zawsze wynosi 2 tygodnie.

Wymiar urlopu ojcowskiego jest niezależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie oraz od zatrudnienia w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podział urlopu ojcowskiego na części

Z zagadnieniem urlopu ojcowskiego wiąże się problematyczna kwestia możliwości jego podziału na mniejsze części. Regulacje dotyczące urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości zarówno podziału tego urlopu na krótsze okresy niż 2-tygodniowe, jak też jego udzielania w dniach.

Pracownik złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 niezależnych okresach każdorazowo obejmujących tydzień. Pracodawca odmówił uwzględnienia wniosku pracownika w zakresie podziału urlopu na części. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Forum Kadry

Urlop ojcowski w skróconym wymiarze

Wątpliwości dotyczące udzielania urlopu ojcowskiego mogą powstać także w przypadku wykorzystania urlopu, jeśli jego koniec przypada po terminie, w jakim pracownik może z niego skorzystać. Powstaje pytanie, czy pracownikowi należy się pełny wymiar urlopu ojcowskiego, czy może skrócony – do dnia poprzedzającego urodziny dziecka, czy do czasu trwania umowy terminowej. W omawianej sytuacji pracodawca nie powinien pozbawiać pracownika prawa do urlopu ojcowskiego. Uwzględniając brzmienie przepisu, z którego wynika, że urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, można przyjąć, że urlop powinien być udzielony w obniżonym wymiarze – ostatnim dniem urlopu będzie dzień poprzedzający pierwsze urodziny dziecka. Jeśli natomiast dochodzi do rozwiązania umowy o pracę przed wykorzystaniem pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego, to urlop ten przysługuje jedynie do końca trwania zatrudnienia.

Pracownik złożył wniosek w sprawie wykorzystania urlopu ojcowskiego 21 lipca 2014 r. Pracodawca udzielił mu tego urlopu zgodnie z przepisami, tj. po 7 dniach od złożenia wniosku. Pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu ojcowskiego 28 lipca br. Dziecko, na które wykorzystuje urlop ojcowski, urodziło się 2 sierpnia 2013 r. W takiej sytuacji urlop ojcowski przysługuje tylko do 1 sierpnia br. Pracownik wykorzysta zatem tylko 5 dni urlopu ojcowskiego, ponieważ od 2 sierpnia br. nie będzie już do niego uprawniony. Przedstawia to poniższy schemat:

Lipiec 2014 r.

Sierpień 2014 r.

21
(Pn)

22 (Wt)

23
(Śr)

24 (Czw)

25
(Pt)

26 (Sob)

27 (Nd)

28
(Pn)

29 (Wt)

30
(Śr)

31 (Czw)

1
(Pt)

2 (Sob)

Złożenie wniosku o urlop ojcowski

Rozpoczęcie urlopu ojcowskiego

Zakończenie urlopu ojcowskiego

Ukończenie przez dziecko 12 miesięcy

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

W związku z urodzeniem się pracownikowi dziecka, zamierza on skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jednocześnie jest zatrudniony u innego pracodawcy. Czy pracownik może wykorzystać urlop ojcowski u obu pracodawców?

Tak. Pracownik ma takie prawo, jeżeli będzie korzystał z urlopu ojcowskiego jednocześnie u obu pracodawców. Pracownik może wykorzystać urlop ojcowski również u jednego z pracodawców, pracując w tym czasie u drugiego pracodawcy. W takim przypadku nie będzie mógł już wykorzystać urlopu ojcowskiego u drugiego pracodawcy, ponieważ prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko raz.

Pracownikowi urodziło się dziecko. Czy w związku z tym przysługuje mu urlop ojcowski, jeżeli matka dziecka nigdzie nie pracuje?

Tak. Pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że matka dziecka nie pracuje. Ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego nawet wówczas, gdy matka dziecka jest bezrobotna.

Podstawa prawna:

  • art. 167, art 1823, art. 1831 ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 159

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA