| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej.

Nowa regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r., daje prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego na adoptowane dziecko w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, okres ten nie może być dłuższy niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Wprowadzenie przepisów wydłużających okres korzystania z urlopu ojcowskiego ma pozwolić na rzeczywiste korzystanie przez ojca adopcyjnego z przysługującego mu prawa.

Prawo do urlopu ojcowskiego

Uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest pracownik posiadający pełną władzę rodzicielską oraz sprawujący realną opiekę nad dzieckiem. Urlop ojcowski jest uprawnieniem fakultatywnym, a decyzja o jego wykorzystaniu należy wyłącznie do pracownika. Pracownik, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego, musi złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu, najpóźniej na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego ani zakwestionować jego terminu wskazanego we wniosku.

Jeżeli pracownik–ojciec wychowujący dziecko złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego z zachowaniem wymaganego terminu, pracodawca powinien udzielić tego urlopu, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. W przypadku rodzica adopcyjnego – na okres nie dłuższy niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Natomiast w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 lat.

Pracownik może wykorzystać urlop ojcowski w dowolnym momencie. W przeciwieństwie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie ma obowiązku rozpoczęcia urlopu ojcowskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski nie jest uzależniony od urlopu macierzyńskiego matki. Obydwa urlopy mogą odbywać się równocześnie. Ojciec dziecka może go wykorzystać w trakcie korzystania przez matkę z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski przysługuje również pracownikowi–ojcu w sytuacji, gdy matka dziecka nie miała prawa do urlopu macierzyńskiego.

Co istotne, wymiaru tego urlopu nie uzależnia się od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, tak jak jest to w przepisach o wymiarze urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego). A zatem wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Urlop może być wykorzystany tylko w jednej części.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »