| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

Natomiast złożenie przez pracownika wniosku z większym wyprzedzeniem niż 2-tygodniowe oznacza, że pracodawca jest takim wnioskiem związany i powinien obniżyć pracownikowi wymiar czasu pracy w ustawowo określonym terminie, tj. nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zatem pracownik złożył wniosek o obniżenie etatu i określił w nim datę rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze na dzień późniejszy niż po upływie 2 tygodni – data ta nie jest wiążąca dla pracodawcy.

W takim przypadku pracodawca może umożliwić pracownikowi wycofanie wniosku i złożenie go później, tak aby obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpiło w oczekiwanym przez pracownika terminie. Objęcie 12-miesięczną ochroną stosunku pracy takiego pracownika nastąpi więc od dnia prawidłowo złożonego wniosku.

Przyjęcie przez pracodawcę wniosku z uchybieniem ustawowego terminu i jednoczesne uwzględnienie wnioskowanej przez pracownika daty rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze etatu – późniejszej niż z dniem upływu 2 tygodni od złożenia wniosku – z prawnego punktu widzenia nie jest możliwe. Takie rozwiązanie mogłoby bowiem skutkować objęciem 12-miesięczną ochroną stosunku pracy pracownika, który w całym tym okresie lub jego znacznej części faktycznie wykonywał pracę w pełnym wymiarze. Taka sytuacja może być oceniona jako naruszenie zasady społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa (art. 8 Kodeksu pracy).

Termin rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy wskazany we wniosku przez uprawnioną pracownicę nie jest zatem dla Państwa wiążący.

WAŻNE!

Pracodawca obniża wymiar czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie później niż z upływem 2 tygodni od złożenia przez niego wniosku w tej sprawie.

Stosunek pracy podlega 12-miesięcznej ochronie od dnia prawidłowego złożenia wniosku przez pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego chce łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dziecka. 15 września br. złożył pracodawcy wniosek o obniżenie od 6 września 2011 r. jego wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu na okres 1 miesiąca. Pracodawca poinformował pracownika, że wniosek został złożony z uchybieniem terminu, zaproponował jego wycofanie i ponowne złożenie 22 sierpnia 2011 r. W zakładzie pracy przygotowywano reorganizację, więc pracownik nie wycofał wniosku chcąc skorzystać z 12-miesięcznej ochrony stosunku pracy. W tej sytuacji pracodawca musiał obniżyć pracownikowi wymiar etatu do 3/4 z upływem 2 tygodni od złożenia wniosku, czyli od 29 września br. – na okres 1 miesiąca. W związku z tym od 29 września br. do końca okresu pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy pracownik korzysta także z ochrony stosunku pracy. Pracodawca nie mógł uwzględnić terminu określonego we wniosku, gdyż pracownik ten faktycznie korzystałby z ochrony w okresie od 15 września br. do 14 września 2011 r., z którego zatrudnienie w obniżonym wymiarze czasu pracy przypadałoby tylko na 9 dni. Takie działanie naruszałoby przepisy Kodeksu pracy dotyczące obniżania wymiaru czasu pracy oraz byłoby niezgodne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 1867, art. 1868 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK