REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

P. Kuźniar Aleksander

REKLAMA

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

 Tak, pracownikowi będą przysługiwały 2 dni opieki na dziecko z drugiego małżeństwa, jeżeli z tych uprawnień nie korzysta jego druga żona w swoim zakładzie pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy). Prawo do takiego zwolnienia wygasa w dniu ukończenia przez dziecko 14 lat. Zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 2 dni w roku bez względu na liczbę dzieci, nad którymi pracownik sprawuje opiekę.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do opieki w wymiarze 2 dni w roku bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z 2 dni opieki nad dzieckiem do 14 lat może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy). Jest także dopuszczalne podzielenie się tym uprawnieniem w taki sposób, że każde z rodziców (opiekunów) wykorzysta po jednym dniu na opiekę.

Ustawodawca odnosi prawo do opieki nad dzieckiem do jego rodziców lub opiekunów, co sprawia, że każda rodzina złożona z ojca, matki i dziecka lub dzieci tych samych rodziców jest w tym przypadku traktowana przez prawo odrębnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy rodzice danego dziecka pozostają w związku małżeńskim.

W przedstawionej sytuacji pracownik nie może korzystać z prawa do opieki nad dzieckiem z pierwszego małżeństwa, gdyż z takiej opieki korzysta jego była żona. Gdyby jednak z tego uprawnienia nie korzystała, to pracownikowi – ojcu przysługiwałoby zwolnienie od pracy na 2 dni również na to dziecko. Łącznie jednak pracownik nie mógłby pozostawać na zwolnieniu dłużej niż 2 dni w roku bez względu na liczbę posiadanych dzieci z różnych małżeństw.

Nie ma przeszkód, by pracownik skorzystał z prawa do opieki na dziecko z drugiego małżeństwa, gdyż przepisy odnoszą się w tym zakresie do rodziców konkretnego dziecka. Przyjęcie odmiennego stanowiska skutkowałoby tym, że pierwsza żona pracownika, korzystając z prawa do 2 dni opieki na ich wspólne dziecko, pozbawiałaby jednocześnie pracownika możliwości skorzystania z 2 dni opieki na dziecko, które ma on z drugą żoną. Skoro zatem druga żona pracownika nie korzysta z prawa do opieki nad ich wspólnym dzieckiem, może z niego na ogólnych zasadach skorzystać pracownik – ojciec.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w danym zakładzie pracy jest ojcem 3 dzieci w wieku do lat 14 i każde z tych dzieci posiada z inną pracownicą tego samego zakładu pracy. Jedna z pracownic złożyła w zakładzie oświadczenie, że będzie korzystała w danym roku z uprawnień do 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14. Pozostałe kobiety złożyły oświadczenie, że z takiej opieki nie będą korzystały. Pracownikowi – ojcu, jeżeli złoży stosowne oświadczenie w tym zakresie, będzie przysługiwała opieka nad dziećmi, które posiada z pracownicami rezygnującymi z tego prawa. Jednak łącznie pracownikowi będą przysługiwały jedynie 2 dni zwolnienia z pracy w roku kalendarzowym w celu sprawowania osobistej opieki nad dziećmi.

Pracownik jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień do opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Oświadczenie to pracodawca przechowuje w części B akt osobowych pracownika.

Prawo do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 14 przysługuje pracownikowi bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, u każdego pracodawcy, u którego równocześnie pozostaje w stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wychowuje dziecko w wieku 10 lat z pierwszego małżeństwa oraz dziecko w wieku 4 lat, które posiada z drugą żoną, i pozostaje zatrudniony u dwóch pracodawców jednocześnie w wymiarze 1/2 etatu u każdego z nich. W obu zakładach pracy pracownik złożył do akt osobowych oświadczenie, że będzie korzystał z uprawnień wynikających z art. 188 Kodeksu pracy, tj. z 2 dni opieki nad dzieckiem z drugiego małżeństwa. Zatem zarówno jeden, jak i drugi pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi 2 dni takiego zwolnienia w roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik będzie korzystał jednocześnie w tym samym czasie z tego zwolnienia u obu pracodawców czy w różnych dniach.

Podstawa prawna

  • art. 188, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA