| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Zleceniodawca musi zachować możliwość decydowania o tym, czy konkretna osoba i przez jaki okres będzie świadczyć pracę w innym miejscu niż baza przeładunkowa. Nie będzie to jednak oznaczało poleceń służbowych. W tym przypadku będziemy mówić o dopuszczalnych przez przepisy prawa cywilnego wskazówkach co do sposobu wykonywania zlecenia, koordynowania sposobu wykonywania z góry ustalonych czynności.

Taki przykładowy zapis umowy zlecenia może wyglądać następująco:

„Strony ustalają, że w razie wykonywania przez firmę Zleceniodawcy prac polegających na ....... poza miejscowością wskazaną w § ... niniejszej umowy Zleceniobiorca będzie zobowiązany do świadczenia w tych miejscach prac wchodzących w zakres zlecenia, po przekazaniu mu przez Zleceniodawcę informacji o takiej konieczności”.

Umowa może - ale nie musi - określać także szczególne świadczenia dla zleceniobiorcy wykonującego okresowo zlecenie w innych niż stałe miejscach. Jest to już jednak kwestia negocjacji przy jej zawieraniu, chociaż należy także pamiętać o tym, że przepisy Kodeksu cywilnego zobowiązują zleceniodawcę do pokrycia kosztów ponoszonych przez zleceniobiorcę w związku z prawidłowym wykonywaniem zlecenia (art. 742 Kodeksu cywilnego).

• art. 22, art. 29 § 1 pkt 2, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy,

• art. 734, art. 742, art. 750 Kodeksu cywilnego.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK