| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy specjaliście ds. płac grożą kary za wypłaty niezgodne z prawem dokonywane na polecenie pracodawcy

Czy specjaliście ds. płac grożą kary za wypłaty niezgodne z prawem dokonywane na polecenie pracodawcy

Niedawno podjęłam pracę jako specjalistka w zakresie kadr i płac. Zorientowałam się, że zakład pracy, w którym zostałam zatrudniona, rozlicza się z pracownikami niezgodnie z prawem (szef zwleka z wypłatą wynagrodzeń, część wynagrodzenia płaci „pod stołem”, zaniża należności z tytułu podróży służbowych itp.). Czy jako kadrowa mogę być pociągnięta do odpowiedzialności za postępowanie pracodawcy? Co zrobić, by nie narazić się na żadne zarzuty?

Podobnie kwestia wygląda, jeżeli chodzi o nieterminowe wypłaty wynagrodzenia pracownikom, jak również wypłacanie dodatkowych kwot nieobjętych listą płac. Jeżeli pracodawca decyduje się wypłacać pracownikom część wynagrodzenia niewynikającą z umowy o pracę i nieobjętą listą płac, to czyni to na własną odpowiedzialność i nie ma podstaw do przypisania odpowiedzialności z tego tytułu pracownikowi kadr czy księgowości. Dokonywanie przez pracodawcę tego typu czynności, poza oficjalnie prowadzoną księgowością w zakładzie, nie czyni Pani z tego tytułu odpowiedzialnej, chociażby posiadała Pani wiedzę o tym nielegalnym działaniu pracodawcy.

Należy jednak pamiętać, że wypłacanie pracownikom części wynagrodzenia poza listą płac, „pod stołem” stanowi przestępstwo polegające na niezgłaszaniu do ubezpieczeń społecznych prawdziwych danych stanowiących podstawę do naliczenia składek na te ubezpieczenia. Ponadto związane z takimi wypłatami uchylanie się od opodatkowania i nieujawnianie organom skarbowym właściwej kwoty podstawy opodatkowania jest jednym z przestępstw karnych skarbowych.

Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracowników wynikających ze stosunku pracy, polegające przykładowo na celowym zaniżaniu należności z tytułu podróży służbowej lub nieterminowym wypłacaniu wynagrodzenia pracownikom może być zakwalifikowane jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.

Przestępstwa przeciwko prawom pracowniczym należą do przestępstw ściganych z urzędu. Osoba mająca wiedzę o popełnieniu takiego przestępstwa, która nie powiadamia o tym odpowiednich organów, nie będzie jednak podlegała z tego tytułu odpowiedzialności. Karane może być bowiem wyłącznie niezawiadomienie organów ścigania o wiedzy na temat przygotowania, usiłowania lub dokonania najcięższych przestępstw, takich jak np. zabójstwo czy porwanie statku lub samolotu.

• art. 94 pkt 5, art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,

• art. 218, art. 219, art. 240 Kodeksu karnego,

• art. 54 Kodeksu karnego skarbowego,

• art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »