| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Pracodawca nabywa prawo do utworu powstałego w związku z wykonywaniem przez pracownika jego obowiązków służbowych. Prawo to może zostać wyłączone na podstawie postanowień umowy o pracę. Czy uprawnienie przysługuje osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych?

Przepisy ustawy prawo autorskie nie precyzują sposobu, w jaki pracodawca ma dokonać przyjęcia utworu. Zastosowanie mają zatem przepisy Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli, w szczególności art. 60 k.c. Przepis ten stanowi, iż wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Tym samym wola przejęcia utworu może zostać wyrażona w dowolny sposób - zarówno wprost, jak i w sposób dorozumiany.

Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono (art. 12 ust. 3 ustawy prawo autorskie).

Powrót autorskich prawa majątkowych do pracownika

W okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu pracodawca obowiązany jest przystąpić do rozpowszechniania utworu przeznaczonego do tego celu w umowie o pracę. W przeciwnym wypadku pracownik - twórca może wyznaczyć mu na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez pracownika terminu, prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do pracownika - twórcy. Pracownik i pracodawca mogą w drodze umowy określić inny termin na przystąpienie przez pracodawcę do rozpowszechniania utworu, a nawet wyłączyć możliwość powrotu autorskich prawa majątkowych do pracownika (art. 12 ust. 2 ustawy prawo autorskie).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »