| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym

Zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym

Pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia. Co wpisać w świadectwie pracy o zajęciu komorniczym, które nie było realizowane? Poniżej przykładowy zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym.

Również przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Z kolei we wzorze świadectwa pracy znajduje się powtórzenie elementów z art. 884 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jakie powinny być wpisane w ust. 6 tego dokumentu dotyczącym zajęcia wynagrodzenia. Wzór stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy.

Przykładowy zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym

infoRgrafika

Obowiązki komornika i pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego

Należy przypomnieć, że komornik dokonujący zajęcia wynagrodzenia pracowniczego zawiadamia o tym pracownika oraz jego pracodawcę. Komornik wzywa pracodawcę do niewypłacania pracownikowi – poza kwotą wolną od potrąceń – w szczególności:

● periodycznego wynagrodzenia za prace?,

● wynagrodzenia za prace zlecone,

● nagród i premii przysługujących pracownikowi za okres jego zatrudnienia,

● związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach związanych ze stosunkiem pracy.

Komornik zobowiązuje też pracodawcę do przekazywania tych pieniędzy bezpośrednio egzekwującemu wierzycielowi albo jemu samemu. Komornik wymaga ponadto, aby pracodawca przedstawił w ciągu tygodnia:

● zestawienie periodycznego wynagrodzenia pracownika oraz oddzielnie dochodu z innych tytułów za 3 miesiące (każdy miesiąc osobno) poprzedzające zajęcie,

● kwotę i terminy przekazywania zajętego wynagrodzenia,

● oświadczenie o rodzaju przeszkód do wypłacania wynagrodzenia, jeśli takie istnieją, a zwłaszcza podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie oraz czy i o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Zajęcie zaczyna obowiązywać z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi (art. 883 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Ma ono ten skutek, że w stosunku do egzekwującego wierzyciela nieważne są rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczające część wolna?, zrealizowane po zajęciu i przed zajęciem (jeżeli wymagalność wynagrodzenia następuje po jego dokonaniu).

Pracodawcy, który nie wykona wezwania komornika albo nie prześle nowemu pracodawcy zadłużonego pracownika dokumentów dotyczących zajęcia, grozi kara do 2000 zł (art. 886 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Podstawa prawna:

● art. 871, art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 880–888 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 187

● załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy – Dz.U. z 2016 r. poz. 2292

Autor: Jadwiga Sztabińska - prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym z zakresu sfery budżetowej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »