| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak w 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące pracodawców?

Jak w 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące pracodawców?

Rok 2017 przynosi wiele zmian w obszarze wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich szczególne znaczenie dla pracodawców ma obowiązująca od tego roku nowelizacja przepisów Kodeksu pracy dotycząca m.in. tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania, sporządzania świadectwa pracy, a także terminu wniesienia do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądania nawiązania umowy. Istotne modyfikacje przewidziano ponadto w zakresie obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast od 1 kwietnia 2017 r. zmienią się zasady regulujące tryb ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez ZUS w przypadkach zaniżenia jej wysokości przez płatnika.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Pracownik został zatrudniony od 1 stycznia 2017 r. do końca 2018 r., czyli na równe 24 miesiące. Jeśli po tym czasie pracodawca zawrze z nim kolejną umowę o pracę (bezpośrednio po zakończeniu umowy zawartej od początku 2017 r.), wówczas nie będzie musiał wystawiać świadectwa pracy za okres do 31 grudnia 2018 r. To samo będzie dotyczyć sytuacji, gdy pracodawca ponownie zatrudni ww. pracownika najpóźniej w ciągu 7 dni, licząc od 31 grudnia 2018 r. W tym przypadku pracodawca będzie miał obowiązek niezwłocznego wystawienia świadectwa pracy, jeżeli stosunek pracy zostanie z tym pracownikiem definitywnie zakończony 31 grudnia 2018 r. lub gdy pracownik wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o przygotowanie świadectwa za zakończony okres zatrudnienia, jeżeli kolejny stosunek pracy zostanie nawiązany w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia.

Zobacz: Świadectwo pracy

Nowe zasady dotyczące wydawania świadectw pracy wymusiły konieczność wprowadzenia przepisów przejściowych. Jeżeli w pierwszym dniu 2017 r. nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie z przepisami w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r., pracodawca zobowiązany jest do wydania pracownikowi w terminie do 30 czerwca 2017 r. świadectwa pracy za zakończone w dniu 1 stycznia 2017 r. okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Przed upływem tego terminu pracodawca na pisemny wniosek pracownika musi wydać świadectwo pracy w okresie 7 dni od złożenia wniosku. W okresie przejściowym wniosek powinien mieć wyłącznie formę papierową.

Do wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę na okres próbny lub na czas określony trwającej 1 stycznia 2017 r. stosuje się już znowelizowane przepisy.

Przykład

Przebieg zatrudnienia pracownika w spółce z o.o. wygląda następująco:

● umowa o pracę na okres próbny – od 1 kwietnia do 30 czerwca 2014 r.,

● umowa o pracę na czas określony – od 1 lipca 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.,

● umowa o pracę na czas określony – od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.

Zakładając, że pracownik nie otrzymał świadectwa za zakończone okresy, spółka jest zobligowana do wydania mu świadectwa pracy za okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. w terminie do 30 czerwca 2017 r. Jeżeli jednak przed tym dniem wpłynie pisemny wniosek pracownika o przygotowanie dla niego świadectwa pracy, to na spółce będzie ciążył obowiązek wydania tego dokumentu (obejmującego miesiące od kwietnia 2014 r. do grudnia 2015 r.) w ciągu 7 dni. Za okres zatrudnienia od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. spółka wyda świadectwo już według nowych reguł.

Zobacz: Wypowiedzenie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »